NHL:n suomalaislupaus Aatu Rätyyn kohdistuu suuret odotukset – saa loistavan tilaisuuden osoittaa taitonsa: ”On näyttänyt hyvältä koko leirin ajan”

New York Islandersin suomalainen huippulupaus Aatu Räty on parhaillaan mukana taistelemassa pelipaikasta NHL:ssä ja antamassa näyttöjä seuralleen harjoitusleirillä.
Keskushyökkääjän tontilla operoiva 19-vuotias Räty kamppailee samoista pelipaikoista rutinoituneiden nimien kanssa. Islandersin sentteriosastolle kuuluvat nimittäin Brock Nelson, Mathew Barzal, Jean-Gabriel Pageau ja Casey Cizikas.
Huolimatta tästä Islanders antaa Rädylle loistavan tilaisuuden osoittaa taitonsa. Ensimmäisen harjoitusottelunsa Räty pelasi joukkueen kakkossentterinä laidoillaan Kyle Palmieri sekä Kieffer Bellows. Lisäksi hän on saanut harjoitella samassa ketjussa muun muassa Josh Baileyn ja Oliver Wahlströmin kanssa.
– Meillä on tietenkin suuret odotukset häntä kohtaan. Hän on näyttänyt todella hyvältä koko tulokasleirin ajan ja nyt myös harjoitusleirillä. Hän on ansainnut mahdollisuuden pelata parin vanhemman kaverin kanssa. Katsotaan, miltä hän näyttää. Tarkastelemme erilaisia vaihtoehtoja, Islandersin päävalmentaja Lane Lambert hehkutti Rätyä The Athleticille.
Lambertin lisäksi myöskin kokenut Palmieri innostui ylistämään Rätyä.
– Hän pelaa todella kypsää peliä. Hän on dynaaminen, hänellä on loistava laukaus ja hän lukee hyvin peliä. On selvää, että puolustusalueen pelaamisessa on joitain asioita, joihin tottuminen vie jonkin verran aikaa, sillä Euroopassa peli on erilaista. Mutta hän tekee kovasti töitä.
Tähän mennessä Räty on ehtinyt pelaamaan kahdessa harjoitusottelussa, joissa tehopisteitä ei ole syntynyt. Islandersin kalenterissa on vielä viikon sisään luvassa kolme harjoitusottelua ennen NHL-kauden alkamista.
– Olen ehdottomasti iloinen, että olen tuntenut voivani kilpailla täällä kenen kanssa tahansa. Kilpailutilanteissa tunnen itseni paremmaksi. Täällä on niin paljon hyviä pelaajia. Tunsin onnistuneeni hyvin viime kaudella, mutta tänä vuonna se taso ei riitä, Räty tokaisi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Olli Jokiselta tylyä tekstiä tappion jälkeen: ”Naps, naps, henkinen kantti oli siinä”
- HIFK: seuralegendan paita nousee kattoon!
- HIFK:n tähtivahvistuksella painajaismainen startti Liigassa
- Antero Mertaranta pöyristyi Pelicansin ottelun tuomaritoiminnasta MTV:llä: ”Erittäin heikko suoritus”
- Urheilucast: tässä on ykkösehdokas Doug Sheddenin seuraajaksi
- Karu uutinen: HIFK:n uusi hankinta heti sivuun!
- HIFK sai uusia vahvistuksia – debytoivat heti!
- Jesse Puljujärvi pisti verkot heilumaan – hirmuvire!
- Patrik Laine: pitkä sairausloma!
- HS: Jesse Puljujärven erityispiirre teki vaikutuksen Ville Peltoseen – ”Tosi mieluinen yllätys”
- Vaasan Sport iski pöytään jättiuutisen – muut Liiga-seurat jäivät nuolemaan näppejään
- Patrik Laine: pitkä sairausloma!
- Urheilucast: Teemu Pulkkinen neuvotteli Liiga-seuran kanssa!
- Kultaleijona Jussi Olkinuora: uusi seura!
- Urheilucast: Viljami Nieminen sai rahakkaan tarjouksen toiselta Liiga-seuralta – vastasi ”kiitos ei”
- Ilves: maajoukkuevahti haaviin!
- Karu uutinen: HIFK:n uusi hankinta heti sivuun!
- IS: Näin agentti kommentoi hyllytetyn suomalaislupauksen tilannetta: ”Olemme ehdottaneet…”
- Doug Shedden antoi heti palaa: ”Jos täällä on vielä samoja tuomareita…”
- Teemu Pulkkinen: uusi seura on nyt selvillä!