Podcast: NHL-selostaja Nuutti Vihtilä avautuu vaikeuksistaan – kävi aivan pohjalla: ”Pari kuukautta makailin himassa”

KHL-selostajana suurelle kiekkoyleisölle tutuksi tullut Nuutti Vihtilä, 27, kertoi Sporttimeisterit-podcastissa kokeneensa viime vuonna kovia.
Vihtilä kertoo, että hän paloi loppuun ja sairastui masennukseen tehdessään töitä pitkään ja paljon ilman kunnon taukoja.
– Koronatauon aikana (vuonna 2020) meni neljä ja puoli kuukautta siten, etten tehnyt oikeastaan mitään. Siitä eteenpäin olin puolitoista vuotta putkeen töissä. Siinä vedettiin NHL:n kuplakausi loppuun, KHL-kausi ja sitten vielä uusi NHL-kausi, Vihtilä kertoo.
Lopulta rankka työurakka kostautui. Vihtilä sanoo tehneensä töitä viimeisillä voimillaan ennen kuin lopullinen romahdus tuli.
– Silloin, kun mentiin NHL:n pudotuspeleihin vuonna 2021, niin mä olin niin sippi, aivan loppu. Siinä tuli aika massiivinen burnout ja sitä kautta masennus. Sitten ammattiauttajien kanssa lähdettiin purkamaan sitä hommaa.
Vihtilä muistelee, että kauden päätyttyä hän ei pahemmin poistunut kotoaan, eikä selostaminen tai mikään muukaan kiinnostanut.
– Pari kuukautta makailin vaan himassa, Vihtilä kertoo.
Tänä päivänä hän voi jo paljon paremmin. Tällä kaudella hän on selostanut muun muassa maaotteluita Discoverylla ja NHL-otteluita Viaplaylla.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukon Nuutti Viitasaloa syytetään rahanpesusta – näin kommentoivat seura ja pelaaja
- STT: Liiga-puolustajaa syytetään rahanpesusta
- Nimet paperissa – suomalaistähti rustasi uuden sopimuksen suurseuran kanssa
- KalPa-vahti sairastuvalle – seura värväsi korvaajan
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan