Juuso Pärssinen iski taas maalin ja kasvatti pisteputkensa jo historiallisiin lukemiin – Juuse Saros NHL:ssä täysin omilla luvuilla

Nashville Predators kaatoi Calgary Flamesin jääkiekon NHL:ssä tiistainyönä maalein 2-1. Predsin hyökkääjä Juuso Pärssinen iski maalin, maalivahti Juuse Saros loisti huikeassa kiekkosateessa.
Ensiksi mainittu osui avauserässä iskien kauden ja samalla uransa viidennen maalin. Tuo täysosuma kasvatti Pärssisen pisteputken seitsemään otteluun, jonka aikana hän on takonut saldon 2+7=9.
Pisteputki nousi samalla historiallisiin lukemiin – se on tulokaspelaajien jaetusti pisin Predsissä koskaan. Filip Forsberg pystyi myös seitsemään kaudella 2014-15 takoen tuohon pelimäärään tuolloin peräti 13 (7+6) pinnaa.
Pärssisen tämän vuoden pinnat, eli nuo 2+7=9 ovat tulokkaiden pörssissä kalenterivuoden 2023 aikana toiseksi eniten Seattle Krakenin Matty Beniersin (6+5=11) jälkeen, koko kauden saldo on 29 pelatussa matsissa 5+13=18.
Suomalaisvahti Saros puolestaan joutui hämmästyttävään kiekkosateeseen taas kerran – nyt tilille tuli 38 torjuntaa, joista peräti 21 ottelun kolmoserässä.
Saroksen torjuntamäärät ovat olleet huimia läpi kauden, ja tilille on kirjattu ottelukohtaisesti esimerkiksi 64, 43, 42 39, 38, 37 ja 36 torjuntaa, ja niin edelleen…
Suomalainen on täysin omilla luvuillaan, eli ainoa yli tuhannen torjunnan vahti NHL:ssä.
Pärssinen valittiin tiistaiyönä pelatun matsin ykköstähdeksi ja Saros kakkostähdeksi. Nashville on keskisessä divisioonassa kuudentena, esimerkiksi kuusi pinnaa kolmossijaa perässä.
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lukon Nuutti Viitasaloa syytetään rahanpesusta – näin kommentoivat seura ja pelaaja
- STT: Liiga-puolustajaa syytetään rahanpesusta
- Nimet paperissa – suomalaistähti rustasi uuden sopimuksen suurseuran kanssa
- KalPa-vahti sairastuvalle – seura värväsi korvaajan
- Ulkomaalaisjätti lähtee Liigasta – tässä uusi seura
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Yllätysuutinen: Liigan floppihankinta lähtee NHL-leirille!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- TPS-sensaatiosta hurja arvio – Ismo Lehkonen: ”Sauma tapella MM-kisapaikasta”
- The Athletic: Tähtihyökkääjä ei sittenkään palaa Tapparaan?
- HIFK:lle jälleen karseita uutisia – superlupaus pitkään sivussa
- Kärpät pelaajakaupoilla – haaviin yli 300 Liiga-ottelun sentteri: ”Tuo runsaasti kokemusta”
- Olli Jokisen HIFK:lle jättiuutinen!
- Lukko-katastrofi: Antti Raanta loukkaantui
- Kultaleijonan hurja sopimuspiina: Ex-seura yritti antaa potkut valelääkärintodistuksella
- SK: Antti Raannan tilanteesta uutta tietoa!
- Rasmus Ristolaisesta tipahti karu uutinen
- Kolme suomalaislupausta suuntaa Pohjois-Amerikkaan