Juuso Pärssinen iski taas maalin ja kasvatti pisteputkensa jo historiallisiin lukemiin – Juuse Saros NHL:ssä täysin omilla luvuilla
Nashville Predators kaatoi Calgary Flamesin jääkiekon NHL:ssä tiistainyönä maalein 2-1. Predsin hyökkääjä Juuso Pärssinen iski maalin, maalivahti Juuse Saros loisti huikeassa kiekkosateessa.
Ensiksi mainittu osui avauserässä iskien kauden ja samalla uransa viidennen maalin. Tuo täysosuma kasvatti Pärssisen pisteputken seitsemään otteluun, jonka aikana hän on takonut saldon 2+7=9.
Pisteputki nousi samalla historiallisiin lukemiin – se on tulokaspelaajien jaetusti pisin Predsissä koskaan. Filip Forsberg pystyi myös seitsemään kaudella 2014-15 takoen tuohon pelimäärään tuolloin peräti 13 (7+6) pinnaa.
Pärssisen tämän vuoden pinnat, eli nuo 2+7=9 ovat tulokkaiden pörssissä kalenterivuoden 2023 aikana toiseksi eniten Seattle Krakenin Matty Beniersin (6+5=11) jälkeen, koko kauden saldo on 29 pelatussa matsissa 5+13=18.
Suomalaisvahti Saros puolestaan joutui hämmästyttävään kiekkosateeseen taas kerran – nyt tilille tuli 38 torjuntaa, joista peräti 21 ottelun kolmoserässä.
Saroksen torjuntamäärät ovat olleet huimia läpi kauden, ja tilille on kirjattu ottelukohtaisesti esimerkiksi 64, 43, 42 39, 38, 37 ja 36 torjuntaa, ja niin edelleen…
Suomalainen on täysin omilla luvuillaan, eli ainoa yli tuhannen torjunnan vahti NHL:ssä.
Pärssinen valittiin tiistaiyönä pelatun matsin ykköstähdeksi ja Saros kakkostähdeksi. Nashville on keskisessä divisioonassa kuudentena, esimerkiksi kuusi pinnaa kolmossijaa perässä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Liigan ennakkosuosikit pitivät pintansa – kaksi välieräjoukkuetta selvillä
- Aarne Intosen sopimus purettu – uusi Liiga-seura huhuissa
- Suomalaishyökkääjällä edessä kymmenes kausi Saksassa – uusi osoite selvillä
- Liigassa tehoillut tähti lähellä jättidiiliä – ”Yksi Euroopan parhaiten palkatuista”
- Leijonista tuttu puolustaja lähtee JYPistä – siirtyy ulkomaille!
- IL: Jesper Piitulainen sai jättitarjouksen toisesta Liiga-seurasta – ei voinut kieltäytyä
- Tapparalle tipahti surkea uutinen!
- Christopher Gibson: ulos
- Ukko-Pekka Luukkosen neronleimaus nosti Buffalon ykköspaikalle NHL:ssä: ”Ilmiömäinen”
- Leijonien olympiahyökkääjä sikaili NHL:ssä – rangaistus tuli!
- Lätkäpodi: Kallispalkkainen Lukko-hyökkääjä loikkaamassa toiseen Liiga-seuraan sopimuksesta huolimatta
- Kohu Sveitsissä – Jesse Puljujärvelle vaaditaan pelikieltoa
- IS: Liigaan tähtäävä Imatran Ketterä on pestannut uuden päävalmentajan
- Joonas Lyytinen: osoite vaihtuu – huhutaan tähän Liiga-seuraan!
- Expressen: Färjestadin jättävä SHL-hyökkääjä neuvottelee Liiga-siirrosta
- Eric Gelinasin seura vaihtuu!
- Yllättävä ratkaisu! Lukon NHL-lupaus vaihtaa seuraa
- Tappara: huippunimi lähtee!
- Jokerit-tähti sikaili – nyt tärähti iso pelikielto
- IL: Jesper Piitulainen sai jättitarjouksen toisesta Liiga-seurasta – ei voinut kieltäytyä
