Kärpät julkisti kaksi pelaajasopimusta – konkari jatkaa Oulussa, tshekkipuolustaja uutena nimenä joukkueeseen

Kärpät tiedotti kahdesta pelaajasopimuksesta. Seura on tehnyt yksivuotisen jatkosopimuksen puolustaja Atte Ohtamaan kanssa. Lisäksi se on solminut kaksivuotisen sopimuksen tshekkipuolustaja Martin Jandusin kanssa.
35-vuotias Ohtamaa on edustanut Liigassa pelatessaan aina Kärppiä. Hän on pelannut kaikkiaan 466 runkosarjaottelua (37+104=141) sekä 75 pudotuspeliä (3+5). Kärppiä kolme kautta kipparoinut Ohtamaa kirjautti menneen kauden 54 runkosarjaotteluun pisteet 4+12=16 sekä kolmeen pudotuspeliin tehot 0+1.
Ohtamaa on voittanut Kärpissä kaksi Suomen mestaruutta. Kokenut puolustaja on pelannut Leijonissa seitsemät MM-kisat ja kahdet olympialaiset, joista hän on voittanut olympiakultaa, kaksi maailmanmestaruutta sekä kolme MM-hopeaa. Ohtamaan palkintokaapista löytyy myöskin KHL-mestaruus.
25-vuotias Jandus on pelannut koko tähänastisen uransa ajan kotimaassaan. Menneellä kaudella hän pelasi HC Sparta Prahan riveissä 52 runkosarjaottelua tehopistein 4+15=19 sekä neljä pudotuspeliä pisteittä. Kuluvalla kaudella hän on pelannut Tshekin maajoukkueessa viisi EHT-ottelua.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- NHL:ssä jysähti – Mikael Granlund teki jättisopimuksen yllätysseuran kanssa!
- Patrik Laine sai uuden suomalaisen pelitoverin!
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Karu kohtalo: Suomalaispuolustaja sai lähtöpassit NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Kultaleijona Mikael Seppälän uusi seura selvillä
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Nuorelle suomalaisvahdille jatkosopimus NHL:ään!
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Toimittaja: Joonas Rask loikkaa kilpailijan leiriin!
- Matias Maccelli kaupattiin – siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- SS: Liiga-paluu ei toteudu – kultaleijonan ura jatkuu ulkomailla
- Jättisopimus sinetöi suomalaispuolustajan lähdön NHL:ssä? Seura jälleen vaihtumassa
- TPS rysäytti: Hurja tähtihankinta!
- Henri Jokiharju löi rahoiksi NHL:ssä
- Toimittaja: Mikael Granlund vaihtaa joukkuetta NHL:ssä!
- Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”
- Joel Armia löysi uuden seuran NHL:ssä!
- Aatu Räty solmi uuden sopimuksen – AHL-mestarin ensi kauden osoite selvillä