Kaapo Kakon ja Niko Mikkolan edustaman New York Rangersin sekä päävalmentaja Gerard Gallantin tiet eroavat vain kahden kauden yhteiselon jälkeen.

Rangers tiedotti viikonloppuna osapuolten purkaneen sopimuksensa yhteisymmärryksessä. Gallantin, 59, ei lähtöpasseistaan huolimatta tarvitse välttämättä odotella uutta pestiä kovinkaan pitkään. Columbus Blue Jacketsin sisäpiiritoimittaja Aaron Portzlinen mukaan seuran GM Jarmo Kekäläinen olisi kiinnostunut nappaamaan Gallantin Blue Jacketsiin potkut saaneen Brad Larsenin korvaajaksi.

– Gallant oli hyvin kiinnostunut Blue Jacketsin päävalmentajan paikasta jo kaksi vuotta sitten, ennen kuin Larsen palkattiin pestiin. Näyttää siltä, että hän on yksi ehdokkaista tälläkin kertaa, Portzline kirjoittaa Twitter-tilillään.

Columbus olisi Gallantille tuttu paikka, sillä mies aloitti valmennusuransa NHL:n puolella juuri Blue Jacketsin apuvalmentajana vuonna 2000 ja nousi jopa seuran päävalmentajaksi ennen kuin sai potkut alkukaudesta syksyllä 2006.

Gallantin uran tähtihetkiin lukeutuu Vegas Golden Knightsin johdattaminen Stanley Cupin finaaleihin seuran ensimmäisellä kaudella NHL:ssä.