”Ei päätä eikä häntää” – Ville Niemiseltä ankara analyysi Floridasta ja Aleksander Barkovista

Vegas Golden Knights voitti Florida Panthersin Stanley Cup -finaalisarjan toisessa ottelussa lukemin 7-2 ja siirtyi sarjassa 2-0-johtoon. Ensimmäinen ottelu päättyi puolestaan Vegasin 5-2-voittoon.
Viaplayn asiantuntija Ville Nieminen latoi kovaa kritiikkiä Panthersin tämänhetkisestä pelaamisesta. Hän jakoi siitä tiukkaa tekstiä kesken toisen ottelun sekä sen jälkeen.
– Silloinkin sanottiin sitä, että ei ole haippia, kun ne oli 3-1 perässä Bostonia, kun ne pelaa ihan idioottimaisesti. Niin kuin nyt pelaa. Niin ei pääse haippi syntymään, kun pelaat idioottimaisesti. Nyt ollaan siellä aloituspisteessä, taas siellä samassa. Ei ole haippia. Mutta voi olla, kolmospelin kun voitat, nelospelin voitat. Mutta tämä peli ei tule riittämään, Nieminen sanoi.
Nieminen vertasi Panthersin pelaamista siihen, mitä joukkueelta on tämän kauden aikana nähty jo aiemminkin.
– Otetaan tyhmiä jäähyjä ja pelataan hölmösti ja on feikki kovuutta. Heillä on nyt kolmospelissä ihan oikeasti uskottavuus pelissä. He ovat tulleet pitkän matkaa tämän kauden. Heillä oli alkukaudesta tämmöisiä samoja pelaamisen henkisiä ongelmia. Ja nyt ne ovat tulleet takaisin tähän joukkueeseen, Nieminen arvioi.
Kritiikin kohteeksi joutui myöskin Floridan suomalaiskapteeni Aleksander Barkov, jonka täytyisi napata pantterit reppuselkäänsä tiukassa paikassa.
– Jostain ”Sasha” Barkovin täytyy löytää seuraava vaihde ja tehot jostain. Hänen täytyy pystyä nousemaan tuon joukkueen yläpuolelle ja rauhoittaa se joukkue. Panthersin pelaamisessa ei ole tällä hetkellä päätä eikä häntää. Barkovin täytyy kapteenina ja pelillisenä johtajana ottaa nyt homma itselleen haltuun niin, että se ei ole nyt (Matthew) Tkachukin joukkue, koska Tkachuk agitoi tämän joukkueen nyt väärällä tavalla, Nieminen totesi.
Voit katsoa Niemisen kommentit myös videoina alta tai tästä ja tästä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Patrik Laine pääsee pelaamaan tutussa ympäristössä – esitti toiveen faneille
- IL: TPS-hyökkääjät vaihtavat maisemaa – nuori puolustaja lähdössä rapakon taakse
- Auston Matthews paljasti: USA:n tähtijoukkueen on pakko muuttaa peliään Suomea vastaan
- Leijonat valtavan haasteen edessä! Tässä ovat avausvastustaja USA:n vaarallisimmat tähdet
- Uskomaton tilasto Sidney Crosbysta puhuttaa somessa: ”Yksi parhaista”
- Kanadalle painajaismainen takaisku 4 Nations -turnauksen avausottelussa: supertähden turnaus ohi
- Leijonille hyvä uutinen – Kanada voitti Ruotsin vasta jatkoajalla
- Seuraavalle parhaiden pelaajien maajoukkueturnaukselle vahvistus!
- Tässä on Leijonien aloittava maalivahti Yhdysvaltoja vastaan
- Sarjakärki vaihtui Liigassa – Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli ilotulitusta
- Pohjois-Amerikassa vähätellään Leijonia – naureskelua erityisesti yhdelle pelaajalle: ”Unohdin jo hänen nimensä”
- Ruotsalaispelaaja kauhistelee jo Leijonien NHL-supertähden kohtaamista: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Kanadalle painajaismainen takaisku 4 Nations -turnauksen avausottelussa: supertähden turnaus ohi
- Leijonilta rohkea viime hetken muutos – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Tässä ovat Leijonien alustavat ketjut 4 Nationsissa!
- Leijonat-hyökkääjä Miro Aaltonen kärysi kokaiinista – näin pitkä pelikielto tuli!
- MTV: Teemu Pulkkisen sopimus revitty – joukkue vaihtuu!
- Miika Elomon kuolemasta uutta tietoa
- Tässä on 4 Nations -turnauksen voittopysti – katso kuva
- Auston Matthews paljasti: USA:n tähtijoukkueen on pakko muuttaa peliään Suomea vastaan