Kasperi Kapanen rikkoi mediahiljaisuuden – kommentoi nyt rattijuopumustaan: ”Tein virheen, jota ei voi hyväksyä”
Torstaina julkisuuteen tulleet uutiset Kasperi Kapasen rattijuopumuksesta ovat levinneet nopeasti myös Pohjois-Amerikkaan.
Elokuun lopulla Suomessa törkeästä rattijuopumuksesta kärynnyt St. Louis Bluesin hyökkääjä on nyt julkaissut seuransa kanssa tiedotteen aiheesta.
– Tein viime kuussa harkintavirheen, jota ei voi hyväksyä ja josta kannan täyden vastuun. Esitän pahoitteluni perheelleni, Bluesin organisaatiolle, joukkuekavereilleni sekä faneille. Ymmärrän virheeni vakavuuden ja olen sitoutunut tekemään kaikkeni ansaitakseni jälleen heidän luottamuksensa, Kapanen kommentoi Bluesin tiedotteessa.
Myös Kapasen pomo, Bluesin GM Doug Armstrong otti kantaa suojattinsa tapaukseen.
– Saimme tänään tietää Kasperin tapauksesta. Olen keskustellut asiasta hänen ja hänen agenttinsa kanssa. Olemme pettyneitä hänen harkintansa pettämiseen ja olemme valmiit tekemään tarvittavat muutokset, ettei vastaava enää toistuisi, Armstrong lausuu.
Kapasella, 27, on alkamassa viimeinen sopimuskausi Bluesissa. Kuopiolainen kuittaa alkavasta kaudesta 3,2 miljoonaa dollaria.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Yllättävää puhetta: Ässät-ikoni puolustaa törkytaklaaja Oliver Lauridsenia Ylellä
- Nyt se on varmaa: Näissä kaupungeissa World Cup järjestetään
- SHL-seura pistää joukkuettaan uuteen uskoon – näitä pelaajia yritetään kaupata pois
- Maisema vaihtuu – Liigasta tuttu suomalaistähti ulos sveitsiläisseurasta
- SK: Sport rysäytti kaksi pelaajahankintaa – haaviin tuttu mies sekä Nuorten Leijonien hopeamitalisti
- Kaapo Kakko iski vahvat tehot NHL:ssä
- TPS:n Oliver Lauridsen: jättimäinen pelikielto!
- Lugano kiinnitti Leijonat-legendan pojan
- Lähde: Liigasta tuttu pistelinko löysi uuden joukkueen!
- Oikeustieteen tohtori Liigan kohutaklauksesta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- Jokerifanit käänsivät takkinsa!
- HIFK:lta jättimäinen sopimusuutinen
- Lähde: Liigasta tuttu pistelinko löysi uuden joukkueen!
- Missä ura jatkuu? SHL:n suomalaisvahti siirtouhan alla
- Leijonat-legendalle lähtöpassit Sveitsissä – myös Robert Leino jättää seuran
- Oikeustieteen tohtori Liigan kohutaklauksesta: ”Ehdollista vankeutta pitäisi saada”
- TPS:n Oliver Lauridsen: jättimäinen pelikielto!
- Liigassa tehtiin yhtenä iltana kaksi huikeaa ennätystä!
- Leijonat-puolustaja kaupattiin NHL:ssä – on liekeissä uudessa seurassaan
- SK: Sport rysäytti kaksi pelaajahankintaa – haaviin tuttu mies sekä Nuorten Leijonien hopeamitalisti