Entinen HIFK-pakki tylyttää NHL:n ykkösvarausta: ”Ei ymmärrä tilaa ja aikaa”

Montreal Canadiens varasi Juraj Slafkovskyn vuoden 2022 varaustilaisuuden ensimmäisenä pelaajana. Slovakkihyökkääjän uran alku Pohjois-Amerikassa on ollut tahmea.
Kauden kymmenessä ottelussa Slafkovsky on saalistanut yhden maalisyötön. Viime kaudella hän iski 39 otteluun tehot 4+6=10.
Slovakkilupauksen otteet ovat keränneet paljon kritiikkiä. Yksi sapiskaa antaneista on entinen NHL-puolustaja ja Liigassa Slafkovskyn kanssa samaan aikaan pelannut Jordan Schmaltz.
– Katsoin Juraj Slafkovskyn pelin eilen illalla Mullet Arenassa. Ja pelasin hänen kanssaan jo kaudella 2021-22 Suomen pääsarjassa. Hänen pelinsä ei ole paljoa muuttunut. Aikanaan muistan ajatelleeni… Hänet on ikäisekseen rakennettu kuin Ford F250, hän ei oikein ymmärrä tilaa ja aikaa (hän aiheutti joukkueelleen päästettyjä maaleja niin kuin nyt NHL:ssä) ja pelinäkemyksen suhteen hänellä on laput silmillä, Schmaltz kirjoittaa.
– Hän oli silloin vain 17-18, mutta hänen tietokoneensa eli hänen aivojensa ja hänen kokonsa välillä oli epäsuhta. En sano olevani mikään Scotty William Bowman, mutta vaikuttaa siltä, että Montreal aikanaan tuli niin kiimaiseksi kelvollisista otteista olympialaisissa, joissa ei ollut NHL-pelaajia. Jälkiviisastelu on helppoa, mutta vielä pari vuotta sittenkin ykkösvaraus tuntui aika kovalta hinnalta tämän tyylisestä pelaajasta. On mielenkiintoista nähdä, kuinka tässä käy.
Schmaltz pelasi HIFK:ssa kaudella 2021-22. Runkosarjan 55 ottelussa hän keräsi tehot 9+24=33. Viime kaudella hän pelasi vain kolme matsia Sveitsin pääsarjassa, eikä hänellä ole ollenkaan joukkuetta tälle kaudelle.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Sami Niku siirtyy Sveitsin liigan huippujoukkueeseen
- Patrik Laineen kausi päättyi NHL:ssä – nämä pelaajat vapautuivat Leijonien käyttöön
- Suomelle karu turpasauna! Ruotsi passitti Pikkuleijonat kotimatkalle MM-kisoista
- Patrik Laineen vaikeudet NHL:ssä saivat jatkoa
- KalPa kävi ryöstöllä Lappeenrannassa! SaiPan unelma enää hiuskarvan varassa
- HIFK hyvästeli jälleen kaksi pelaajaa – kohuhyökkääjä lähtee
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Täyskäännös – NHL-maalitykki jättää MM-kisat väliin!
- Sebastian Aho oli Carolinan sankari – teki huimaa historiaa!
- Urheilucast: Leijonat-legenda Mikko Koivu valmentajaksi Liigaan
- HS: HIFK antamassa potkut kahdelle legendalle!
- Leijonilta pakit! IL: Nämä NHL-pelaajat eivät kelvanneet MM-kisoihin
- Urheilucast: Kultaleijona Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan
- Tässä on Pelicans-tähti Lars Bryggmanin ensi kauden joukkue
- Patrik Laine: yllätysuutinen!
- Nyt se on varmaa! Tässä on Patrik Bartosakin ensi kauden seura
- Kärpät-järkäle löysi uuden joukkueen!
- KalPa rysäytti jymyuutisen!
- Pikkuleijonat lohkokolmonen – tässä on vastustaja MM-puolivälierään