MTV: Antti Pennanen paljastaa todellisen syyn, miksi ei kätellyt KalPaa: pelkäsi lastensa puolesta
Ilveksen ja KalPan välisen puolivälieräsarjan jälkeen Liigassa nousi valtava kohu. Ilveksen päävalmentaja Antti Pennanen ei kätellyt vastustajaa jäällä hävityn sarjan jälkeen.
Tappion jälkeen Pennanen kommentoi Ilta-Sanomille, että oli unohtanut kätellä eikä tiennyt sen olevan Liigassa tapana. Kyseessä oli pienimuotoinen valkoinen valhe, sillä nyt Pennanen kertoo MTV:lle todellisen syyn, miksi jätti KalPan kättelemättä.
– Tämän matkan aikana on tullut monenlaista uhkailua, ja sitten ihan loppuvaiheessa tuli uhkailua, niin kävin keskustelua eri ihmisten ja eri asiantuntijoiden kanssa. Pelin aikana oli aggressiivista käyttäytymistä oman selän takana ja varmaan isoimpana syynä oli, että omat lapset oli kymmenen metrin päässä selän takana katsomassa, Pennanen kertoo.
– Ärsyttää tämä koko aiheesta puhuminen. En halunnut pelin jälkeenkään tästä asiasta asiasta puhua, vaan halusin, että jutellaan pelistä, pelaamisesta, Ilveksestä ja KalPasta. Mutta nyt kun tämä keskustelu on mennyt tähän näin, niin joudun avamaan, että siellä oli tommoisia syitä, miksi oli vahva suositus, että kättelyt hoidetaan mun osalta jossain muualla kuin kentällä.
LUE MYÖS
- Aleksander Barkovista karu päivitys – tällainen sairausloma edessä
- Mestis-seura talousahdingossa – kauden jatkuminen vaakalaudalla
- Ässien murheet jatkuvat – taas kaksi pelaajaa sairastuvalle
- Suomen NHL-lupaus tulikuumassa vireessä – nousi pörssikärkeen
- Liiga-seuran valmentaja vaihtoon? Juhamatti Aaltonen esitti MTV:llä vielä synkemmän arvion
- Nyt tuli hurja siirtohuhu – NHL-supertähti Aleksander Barkovin korvaajaksi?
- Urheilucast: Jyrki Jokipakan palkka ei päätä huimaa – ”Hyviä päiviä Tappara-faneille”
- Aleksander Barkovin vamma – nyt Paul Maurice kertoo arvionsa
- Kultaleijona Sakari Mannisesta ikävä tieto – edessä pitkä sairausloma
- Sveitsin mestari kiinnitti Leijonat-taiturin – kahden vuoden sopimus
- Jussi Ahokas debytoi AHL-päävalmentajana – näin kävi
- Urheilucast: Jyrki Jokipakan palkka ei päätä huimaa – ”Hyviä päiviä Tappara-faneille”
- Aleksander Barkovin vamma – nyt Paul Maurice kertoo arvionsa
- Oula Palve avasi siirtoaan – tästä syystä hän päätyi Sportin riveihin: ”Ajattelin, että menen sellaiseen paikkaan…”
- Nyt tuli hurja siirtohuhu – NHL-supertähti Aleksander Barkovin korvaajaksi?
- Sveitsin mestari kiinnitti Leijonat-taiturin – kahden vuoden sopimus
- Artturi Lehkonen nöyryytti NHL-tähteä – Colorado kaatoi vielä suolaa haavoihin
- Kultaleijona Sakari Mannisesta ikävä tieto – edessä pitkä sairausloma
- Aleksander Barkovista ikäviä uutisia – edessä pitkä poissaolo
- HIFK-lupaus palasi tehokkaana – puhui suoraan vaikeista hetkistään: ”Silloin ei ehkä vielä osannut käsitellä sitä”