Neljä uutta hankintaa – NHL-seura lainaa pistelingon Jukureille!

Mikkelin Jukurit vahvistaa ensi kauden joukkuettaan neljällä uudella miehellä.
Mikkeliläisseura tiedottaa tehneensä sopimukset IPK:ssa Mestiksen mestaruuden voittaneiden Ludwig Perssonin, Juuso Arolan ja Valtteri Koskelan kanssa. Myös Valtteri Koskelan kaksoisveli Santeri Koskela siirtyy Jukureihin JYPistä.
Nimekkäin vahvistus on ruotsalaishyökkääjä Persson, joka on Washington Capitalsin NHL-sopimuspelaaja. 20-vuotias taituri siirtyy Jukureihin vuoden mittaisella lainasopimuksella.
Persson takoi päättyneellä kaudella Mestiksen runkosarjassa 48 ottelussa pisteet 10+45=55 ja pudotuspeleissä 19 ottelussa pisteet 8+11=19.
– Ludwig tulee Mikkeliin kehittymään pelaajana kokonaisvaltaisemmaksi. Hänen tavoitteensa ja päämääränsä on Pohjois-Amerikassa. Toivottavasti pystymme auttamaan häntä toteuttamaan ne, Jukurien kehityspäällikkö Mikko Hakkarainen kertoo tiedotteessa.
24-vuotias Arola puolestaan voitti päättyneellä kaudella Mestiksen puolustajien pistepörssin mätettyään runkosarjassa tehot 13+32=45. Pelicansin kasvatti rikkoi pudotuspeleissä Mestiksen puolustajien piste-ennätyksen tehoilla 4+11=15.
– Juuso on hyvät kiekolliset taidot omaavat ja monipuolinen puolustaja. Hän ei ole vielä päässyt ulosmittaamaan omaa potentiaaliaan Liigassa, mutta saa nyt mahdollisuuden. Uskon, että Juuso käyttää sen hyväkseen ja on iso palanen Jukurien puolustusta tulevaisuudessa, Hakkarainen sanoo.
Koskelan veljekset ovat JYPin sopimuspelaajia, mutta puolustaja Valtteri pelasi kuluneella kaudella pääosin IPK:ssa. Hän teki iisalmelaisten riveissä 33 ottelussa tehot 4+15=19.
Hyökkääjän pelipaikkaa pelaava Santeri teki JYPissä 30 ottelussa tehot 0+2.
– Veljekset ovat urallaan samassa tilanteessa, eli he saapuvat Mikkeliin hakemaan uuden ympäristön kautta nostetta uralleen. Vaikka he pelaavat eri pelipaikoilla, ovat he pelaajina samantyyppisiä: Molemmat ovat työteliäitä kahden suunnan pelaajia, joilla on kova motivaatio näyttää kykynsä, Hakkarainen kuvailee.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tässä HIFK:n seuraava pelaajahankinta!
- TPS vuokrasi hyökkääjän toisesta Liiga-seurasta
- Leijonat-hyökkääjän koko ura vaakalaudalla: ”Toistaiseksi ei ole onnistunut”
- CHL:n pudotuspeliparit selvillä – Sveitsin ja Suomen mestarit vastakkain
- Tapparan hyökkääjä siirtyy toisen Liiga-seuran riveihin!
- HIFK tiedottaa: uusi vahvistus!
- Ikoninen kumppani tekee paluun – Jokerit jysäytti yllätysdiilin!
- Jokerit rysäytti yllätysuutisen: uusi peliasu!
- IS: Jere Karalahden vangitsemistapauksesta uutta tietoa
- HIFK: uusi pelaajahankinta paljastui
- IS: Tässä HIFK:n uusi maalivahtihankinta!
- IS: Kari Jalonen palaa Liigaan!
- Auts! Nyt kansainvälinen ravintolaketjukin jo irvailee HIFK:lle
- IS: Ilves on tehnyt ison ratkaisun Tommi Niemelän suhteen
- IL: Näin paljon Doug Shedden tienaa Liigassa
- Toimittaja: Ilveksestä tuttu hyökkääjä siirtyy Jokereihin!
- TPS:lle karmea uutinen!
- Jokerit pelaajakaupoilla: haaviin yli 200 Liiga-ottelun hyökkääjä!
- Sisäpiiritoimittaja: Jarmo Kekäläiselle huippupesti NHL:stä?
- THF: Raiskauskohussa ollutta ex-NHL-pelaajaa yritetään tuoda Liigaan – iso hintalappu!