Kolmannen peräkkäisen Suomen mestaruutensa keväällä voittanut Tampereen Tappara ei onnistunut menestyksestään huolimatta kääntämään tilikauttaan voitolliseksi.

Seura tiedotti torstaina kotisivuillaan tehneensä päättyneeltä kaudelta noin 200 000 euron tappiot. Tamhockey-konsernin liikevaihto nousi samalla ennätyslukemiin, yli 18 miljoonaan euroon.

– Tilikaudella ei saavutettu asetettuja taloudellisia tavoitteita. Poikkeuksellisen hyväkään urheilumenestys ei valitettavasti korreloi suoraan tilikauden taloudellisen tuloksen kanssa, koska Liigan huhtikuussa pelattujen välierien ja finaalien lipputulot tilitetään valtaosin Liigalle, toimitusjohtaja Mika Aro perustelee seuran kotisivuilla.

Suurin osa välierien sekä finaalien lipputuloista jyvitetään muiden Liiga-seurojen kesken. Itse seuralle tapahtumasta jäävä 20 prosentin osuus ei toimitusjohtaja Aron mukaan riittänyt kattamaan edes otteluiden järjestyskuluja.

– Kärjistäen, huhtikuun palkat joudutaan rahoittamaan aikaisempien kuukausien tuloksella ja muilla tuotoilla. Lisäksi seura sai Suomen mestaruudesta Liigalta palkintorahaa, mutta siitä suuri osa kuluu mestaruusbonuksiin, kansanjuhliin ja muihin mestaruuden tuomiin kuluihin. Saatu Suomen mestarin palkintoraha aleni yli neljänneksellä edelliskaudesta, Aro tarkentaa.

Seuran tarkemmat talousluvut selviävät elokuussa järjestettävän yhtiökokouksen jälkeen.

LUE MYÖS: