Mestis-seura Joensuun Kiekko-Pojat tiedotti maanantaina hyvin menneestä tilikaudesta. Kiekko-Pojat kertoi samalla, että jääkiekkovalmentaja Tomek Valtonen liittyy seuran hallitukseen.

Valtonen toimii tällä hetkellä Slovakian pääsarjassa HK Dukla Michalovcen päävalmentajana. Hän on valmentanut pelaajauransa jälkeen Jokereita, Sporttia sekä Suomen alle 20-vuotiaiden maajoukkuetta.

– Muutaman vuoden olen sivusta tarkkaa seurannut Kiekko-Poikien tekemistä. Viime kauden suoritus, kehittyvä organisaatio ja seuran tulevaisuuden tavoitteet sai minut innostumaan lähtemään tähän mukaan. Lisäksi tiedän, että seurassa on tekijöitä jotka haluavat jättää jäljen Joensuulaiseen jääkiekkoon, Valtonen sanoi Kiekko-Poikien sivuilla.

Kiekko-Pojat Oy teki päättyneellä kaudella komean liikevaihdon. Seura teki voittoa 1329 euroa yli 813 000 euron liikevaihdolla. Yrityksen tulos parani edelliseen tilikauteen nähden lähes 200 000 euroa.

LUE MYÖS: