Entinen Liiga-tähti ajautui kohujen keskelle ja sai potkut – saa nyt uuden mahdollisuuden

Pelicansia kolmella eri kaudella edustanut tshekkivahti Patrik Bartosak, 31, on liittynyt VHK Vsetinin harjoitusvahvuuteen. Joukkue pelaa Tshekin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla.
– Haluan kiittää Vsetiniä erittäin paljon tästä mahdollisuudesta. Olen tehnyt aiemmin virheitä, jotka melkein maksoivat minulle urani. Minun piti ymmärtää, mikä minulle on elämässä tärkeää. Perheeni lisäksi rakastan jääkiekkoa, enkä halua luopua siitä. Tajusin, että jos haluan urheilla ammattitasolla, minun on muutettava monia asioita alusta alkaen. Haluan näyttää kaikille, myös itselleni. Teen kaikkeni pelastaakseni urani ja vakuuttaakseni kaikki, että voin olla hyödyllinen, Bartosak sanoi seuran tiedotteessa.
Bartosak ei ole pelannut missään lähes vuoteen: edelliset ottelut ovat viime vuoden marraskuulta. Bartosak ehti pelaamaan viime kauden alussa Tshekin pääsarjassa Mountfield HK:n riveissä 17 ottelua torjuntaprosentilla 91,9.
Bartosak ajautui viime kaudella kohujen keskelle. Marraskuussa Bartosakin kerrottiin ajaneen autolla kolarin alkoholin vaikutuksen alaisena. Tämän jälkeen Bartosak jätti tulematta joukkueen harjoituksiin, minkä seurauksena miehen sopimus lopulta purettiin.
Viime helmikuussa Bartosak solmi sopimuksen Slovakiaan HK Spisska Nova Vesin kanssa, mutta sopimus purettiin vain muutaman päivän jälkeen, sillä Bartosak kieltäytyi seuran terveystarkastuksesta. Bartosak ei pelannut seurassa otteluakaan.
– Olimme Patrikiin yhteydessä jo kesällä. Nyt huolellisen harkinnan jälkeen olemme päättäneet antaa hänelle mahdollisuuden harjoitella seurassamme. Patrik on tietoinen menneisyydestään. Hän on myös erittäin laadukas maalivahti, joka on erittäin motivoitunut ja tietoinen viimeisestä mahdollisuudestaan huippukiekon parissa. Patrik harjoittelee joukkueen kanssa muutaman viikon ja sen jälkeen tehdään päätös hänen jatkostaan seurassamme, Vsetinin päävalmentaja Jiri Weintritt sanoo.
Bartosak on puhunut aiempina vuosina mielenterveys- ja alkoholiongelmistaan. Hänen on kerrottu muun muassa kuristaneen tyttöystäväänsä ja käyneensä isänsä kimppuun.
Bartosak pelasi Liigassa Pelicansin riveissä kaikkiaan 87 runkosarjaottelua sekä 26 pudotuspeliä. Hän oli voittamassa hopeaa keväällä 2023.
LUE MYÖS
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Oho! Mikkelin Jukurit lainaa maalivahtinsa toiseen Liiga-seuraan
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Ilves jäi Kärppien jyrän alle – näin kävi liigakierroksella
- HS: Liiga-seura voi menettää tähtihankintansa yllättäen!
- Jesse Puljujärvi huippuvireessä Sveitsissä – tehoili jälleen
- NHL:stä kantautui murheellisia suomalaisuutisia
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- Olli Jokisen HIFK sai jälleen kylmää kyytiä!
- Auts! HIFK kiusallisessa tilanteessa jo kauden kolmannessa pelissä
- Liiga-seuralle kammouutisia: ykkösmaalivahti loukkaantui
- Olli Jokinen karun tappion jälkeen: ”Meillä oli erittäin paljon vaikeuksia”
- SHL:n suomalaistähdellä katastrofaalinen debyytti – törkytaklaus ja pelikieltoa!
- Tapparasta tuttu maajoukkuepakki NHL-jäille?