Kohumaalivahti Patrik Bartosak Pelicansiin: ”Yhteishengen kohottaja”
Pelicans on vahvistanut maalivahtiosastoaan. Lahtelaisseura on solminut loppukauden mittaisen sopimuksen Patrik Bartosakin, 31, kanssa.
– Bartošák tunnetaan vaativana maalivahtina, joka asettaa korkeat standardit niin itselleen kuin joukkuetovereilleen. Hänellä on kyky pelata peliä pelin sisällä, pilkkoa tilanteet pieniin osiin ja lukea nopeasti sekä luovasti yksittäisiä pelitilanteita. Hän ei koskaan oleta tai odota, mitä tulee tapahtumaan, vaan mukautuu tilanteisiin saumattomasti, Pelicansin maalivahtivalmentaja ja joukkueenjohtaja Toni Pasuri kommentoi seuran verkkosivuilla.
– Hän pystyy pelaamaan toisteisesti ja säännöllisesti, mikä takaa tasaisen vahvan pelisuorituksen. Hänen vahva kilpailuhenkisyytensä ja halunsa voittaa näkyvät niin otteluissa kuin harjoituksissakin. Lisäksi hän on kopissa yhteishengen kohottaja – letkeä ja supliikki kaveri, joka kannustaa joukkuetta ja vaatii paljon sekä itseltään että muilta.
Bartosak on edustanut aiemmin Pelicansia kolmella kaudella ja kuulunut niinä Liigan parhaisiin maalivahteihin. Viime kaudella hän pelasi 17 ottelua Tshekin pääsarjassa Mountfieldin joukkueessa torjuntaprosentilla 91,9.
Lukuisat kohut ovat varjostaneet lahjakkaan tshekkivahdin uraa. Aiemmin Bartosak solmi sopimuksen HK Spisska Nova Vesin kanssa, mutta sopimus purettiin vain muutaman päivän jälkeen, sillä Bartosak kieltäytyi seuran terveystarkastuksesta. Bartosak on kertonut julkisuudessa mielenterveys- ja alkoholiongelmistaan. Hänen on uutisoitu kuristaneen tyttöystäväänsä ja käyneen isänsä kimppuun.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- IS: Tämä mies nousi Pelicansin valmentajahuhuihin – näin hän kommentoi
- Lehtitieto: Leijonat-hyökkääjää viedään uuteen joukkueeseen!
- Joni Ikosen uusi joukkue selvisi!
- Liigan supertähti rikkoi jälleen uuden ennätyksen – tavoittelee seuraavaksi hurjaa saavutusta
- SaiPalta jäi jättipotti saamatta – seuran taustalla iso muutos
- MTV Urheilu: tässä on Pelicansin uusi päävalmentaja
- Patrik Laine aloitti henkisen sodankäynnin – Ruotsin NHL-supertähti laukoi suorat sanat takaisin
- Suomalaistulokas iski NHL-uransa avausmaalin!
- Liiga-historiassa saavutettiin uskomaton rajapyykki: ratkaisevan osuman sivalsi SaiPa-tähti
- Kohupuolustaja Otso Rantakarin sopimuskiistaan viimein ratkaisu
- Raju takaisku: Liiga-seuran luottosoturin kausi ohi – HIFK:sta tuttu mies tilalle
- Liiga-seura rysäytti pöytään neljä pelaajasopimusta!
- Auts! KooKoolta armoton sivallus Liigan kriisiseuralle
- Mikko Rantasen tilanteessa uusi käänne!
- Kohupuolustaja Otso Rantakarin sopimuskiistaan viimein ratkaisu
- Liigasta tuttu taiturihyökkääjä päättää pelaajauransa 33 vuoden iässä
- Sopimus revitty – Liiga-taituri vaihtaa joukkuetta!
- Mestiksen pistelinko siirtyy Liigaan – ”Osoittanut takovansa hirmutulosta”
- TPS-floppi vaihtaa maisemaa – tässä miehen uusi joukkue!
- MTV: Kultaleijonalle näytetään karusti ovea SM-liigassa