Leijonat koki kirvelevän 1-3 tappion Sveitsin EHT-turnauksen avausottelussa Tshekkiä vastaan. Tappio oli ensimmäinen Antti Pennaselle sen jälkeen, kun hän aloitti Leijonien päävalmentajana.

Suomen ainoasta maalista vastasi Harri Pesonen. Maajoukkueessa tällä kaudella kovassa vireessä ollut hyökkääjä oli jätetty ylivoimalla vapaaksi Tshekin neliön keskelle, josta hän pääsi tinttaamaan kiekon sisään.

Tshekin sankari ottelussa oli Dominik Kubalik. Taiturihyökkääjä iski joukkueensa kaksi ensimmäistä maalia. Kolmannen viimeisteli Matej Stransky tyhjiin.

Leijonilla olisi ollut ottelussa mahdollisuus saada parempikin lopputulos. Suomi oli ottelussa selvästi niskan päällä ja voitti laukaukset 24-15.

Turnaus jatkuu Suomen osalta lauantaina. Tuolloin Leijonat kohtaavat Ruotsin kello 15.00 alkavassa ottelussa.

LUE MYÖS