Tappara palkkasi uuden ruotsalaisvalmentajan: ”Sopimus oli meille tärkeä”
Tappara on vahvistanut ensi kauden valmennusosastoaan. Tamperelaisseura on solminut yksivuotisen sopimuksen ruotsalaisen Anders ”Ante” Karlssonin, 56, kanssa.
– Olen erittäin tyytyväinen sopimukseen Tapparan kanssa ja odotan innolla tulevaa viikkoa, että pääsen matkustamaan Tampereelle. On hienoa päästä tapaamaan joukkue ja aloittamaan työskentely pelaajien kanssa. Nokia Arena on Euroopan upein areena, ja olen kuullut mielettömän upeasta tunnelmasta Tapparan peleissä – en malta odottaa, että pääsen kokemaan sen itse. Tapparan historia on vertaansa vailla, Karlsson kommentoi.
Aiemmalla urallaan Karlsson on toiminut sekä apuvalmentajana että päävalmentajana SHL:ssä. Päättyneellä kaudella hän toimi Linköpingin päävalmentajana.
– Anten sopimus oli meille tärkeä, ja odotamme innolla yhteistyötä hänen kanssaan. Hän tuo mukanaan arvokasta kokemusta ja näkemystä, joka tukee joukkuettamme tulevalla kaudella, kommentoi Tapparan urheilupäällikkö Janne Lahti.
LUE MYÖS
- Liigasta tuttu hyökkääjä jättää Suomen kaukalot – Pohjois-Amerikka kutsuu
- TPS:n riveistä katosi yksi iso nimi – taustalla on karu käänne
- Pekka Jormakka: tässä on uusi seura
- Micke-Max Åsten: ura ohi!
- Jokerit pisti hyökkääjät vaihtoon – yksi tulee, toinen lähtee
- Jokerien maajoukkuemiehelle tärähti pelikielto!
- Mikko Manner latasi suoraa tekstiä Ruotsin vuosistaan podcastissa: ”Jos pääsisi aikakoneella taaksepäin”
- Kultaleijona nimettiin Sveitsin suurseuran kapteeniksi!
- Atleetti: Pekka Jormakalle yllätyssiirto!
- Aleksander Barkov paljasti: yllättävä tieto Patrik Laineesta