Sport värväsi tutun hyökkääjän Pohjois-Amerikasta: ”Ottanut isoja steppejä”

Vaasan Sport on solminut kaksivuotisen sopimuksen keskushyökkääjä Ville Immosen kanssa. Sopimukseen sisältyy elokuun loppuun saakka kestävä koeaika.
Immonen, 25, on pelannut viimeiset kuusi kautta Pohjois-Amerikassa. Hän pelasi ensin kauden juniorisarja NAHL:ssä ja sen jälkeen viiden kauden ajan yliopistosarja NCAA:ssa. Menneellä kaudella Immonen edusti Bowling Green State Universityä pelaten 36 ottelua tehopistein 6+10=16.
Immonen on Sportille entuudestaan tuttu mies. Seinäjoella syntynyt Immonen edusti Sportin juniorijoukkueita ennen rapakon taakse siirtymistään. Immonen voitti Sportin U20-joukkueessa pronssia edellisellä Suomessa pelatulla kaudellaan 2018-19. Liigassa Immonen ei ole vielä pelannut.
– Ville Immosesta voidaan mielestäni puhua oman junioripolun kasvattina. Saapui Vaasaan aikanaan U16-ikäluokkaan ja ensimmäinen vaihe Sport -uraa huipentuikin U20 SM-pronssiin. Kuuden Pohjois-Amerikassa vietetyn vuoden aikana hän on kasvanut ihmisenä ja urheilijana sekä tietysti sitä kautta myös pelaajana. Hän on ottanut isoja steppejä nimenomaan pelaajana ja on erittäin mielenkiintoista nähdä miten Ville pystyy sopeutumaan tähän peliin. NCAA sarjana on kovatasoinen sarja, josta on tullut tosi hyviä pelaajia Liigaan ja uskon, että myös Ville pystyy auttamaan tätä joukkuetta ja ottamaan joukkueesta roolin, joka tarjolla on, Sportin urheilujohtaja Ari-Pekka Pajuluoma kommentoi seuran tiedotteessa.
– Immonen on vahva kahden suunnan sentteri, ja sillä paikalla Ville tullee pelaamaan myös tulevalla kaudella Sportissa. Seuratessamme häntä silmiin pistävää on hänen luotettavuutensa, minkä lisäksi ero hyvällä ja huonolla päivällä on hyvin pieni. Immonen on oppinut vuosien aikana hyvin pohjois-amerikkalaisen pelityylin ja varmasti sen vuoksi kaivattua rosoisuutta löytyy miehen otteista. Kaikkiaan luotettava, isokokoinen ja hyvässä iässä oleva paluumuuttaja, Pajuluoma avaa Immosen pelillistä taustaa.
LUE MYÖS
MITÄÄÄH! Leijonat voittaa Ruotsin – saat jättikertoimen 100,00
- Talleta.
- Lyö 1€ veto Leijonien voitolle (1×2).
- Jos Suomi voittaa, saat 100 euron edut!
- Pelicansin luottosoturi loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- MM-kisapelaaja siirtyy SaiPaan!
- Mikko Rantanen: hurjat tehot ja NHL-historiaa – entinen pelitoveri antoi palaa somessa Coloradon suuntaan!
- Antti Pennanen ihmeissään tuomareiden kohuratkaisusta: ”Eivät tulleet sanomaan mitään”
- Näkökulma: Leijonien suurin puute lävähti karusti kasvoille
- Leijonat lähellä shokkitappiota MM-kisoissa – hurja loppukiri kaatoi Ranskan
- Sidney Crosby kertoo, mikä on avain MM-kisoissa pärjäämiseen
- Jymyvahvistus: NHL-maalitykki saapuu MM-kisoihin
- Tässä Leijonien ketjut illan MM-otteluun – yksi iso muutos!
- Ennakkopaketti MM-kisojen Suomi-Ranska-otteluun: Mistä näet pelin, kentälliset, poissaolot ja kommentit
- Antti Pennanen teki yllättävän ratkaisun vaikean Itävalta-pelin jälkeen
- Urheilucast: Antti Tyrväinen loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- Vahvistuuko Leijonat? Suomalaiskomeetan kausi päättyi Pohjois-Amerikassa
- Jokerit jysäytti tiskiin kasan uusia sopimuksia!
- Tapparan ykkösvahti vaihtaa toiseen Liiga-seuraan!
- HIFK jysäytti hurjan hankinnan NHL-seurasta!
- Lähde: Tapparan mestarihyökkääjä siirtyy KHL:ään
- Tässä Leijonien ketjut illan MM-otteluun – yksi iso muutos!
- Näin paljon olut maksaa jääkiekon MM-kisoissa – poppareitakaan ei irtoa ihan pikkurahalla
- Ville Koivusen pudottaminen MM-kisoista oli virhe? Nyt puhuu Jarmo Kekäläinen