USA:n NHL-tähdiltä liikuttavia sanoja Johnny Gaudreausta: ”Hän näytti, millaista on olla…”
TUKHOLMA. Jääkiekon MM-kisojen sunnuntain loppuottelussa Sveitsin jatkoajalla 1-0 kaataneen Yhdysvaltain pelaajat olivat yhtä hymyä maan häpeällisen kauan kestäneen kuivan kauden viimein katkettua Avicii-areenassa.
Useat jenkkien NHL-tähdistä muistivat samalla myös viime kesänä traagisesti menehtynyttä supertähti Johnny Gaudreau’ta. Varsinkin monen pienikokoisen yhdysvaltalaishyökkääjän esikuva pelasi viimeisen jääkiekko-ottelunsa juuri viime kesänä USA-paidassa.
Gaudreaun pelipaita oli mukana kapteeniston saapuessa noutamaan mestaruuspokaalia ottelun jälkeen.
– Johnny oli mahtava persoona, jonka monet meistä tunsivat hyvin. Hänen pelipaitansa on ollut pukuhuoneessamme koko turnauksen ajan. Hän on ollut koko ajan osa matkaamme. On uskomatonta saada tehdä tällä tavoin kunniaa hänelle, joukkueen varakapteeni Brady Skjei kertoi ottelun jälkeen.
– Varmasti hän katselee meitä juuri nyt ja tuntee ylpeyttä puolestamme, puolustaja jatkoi.
Samoilla linjoilla oli myös joukkueen kapteeni, Gaudreaun kanssa Columbus Blue Jacketsissa kahden kauden ajan pelannut Zach Werenski. Idea Johnny Hockeyn pelipaidan tuomisesta jäälle mestaruuspokaalin noston yhteydessä tuli juuri kapteenilta.
– Hän näytti, millainen USA:ta edustavan pelaajan tulee olla. Kukaan ei ansaitsisi tätä mestaruutta enemmän kuin hän. Pelasin viimeisen kerran hänen kanssaan MM-turnauksessa vuosi sitten, Werenski muisteli ystäväänsä.
– Ikävöimme häntä valtavasti. Hän on tehnyt niin paljon USA:n jääkiekkoilun hyväksi. Tämä mestaruus on omistettu hänelle, Boston Bruinsia seuratasolla edustava Yhdysvaltain mestarijoukkueen ykkösvahti Jeremy Swayman säesti.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- NHL-supertähti mukana – MM-kisoihin ropisee hirmuvahvistuksia!
- Huima jytky: Tässä Liigan finalistit – otteluohjelma julki
- Pikkuleijonille murskatappio MM-kisoissa – Kanada iski taululle tylyt lukemat
- Reid Gardineriakin kovempi maalitykki vapaille markkinoille – huhut vie Tapparaan!
- Pikkuleijonat: rumaa jälkeä!
- Nyt se on varmaa: Eetu Koivistoinen palaa Liigaan – kahden vuoden sopimus
- HIFK teki huippuhankinnan – Haaviin Ässien tähti
- Leijoniin tyrkyllä huippuvahvistuksia! Näiden seitsemän pelaajan kausi Pohjois-Amerikassa ohi
- Huippuvahvistus: Kultaleijona Harri Pesonen palaa Liigaan!
- Mikael Granlund osui jälleen! NHL:n pudotuspeleissä käsillä jättiyllätys
- Jääkö Jokerit-nuolemaan näppejään? Lähde: tähtivahvistus löytänyt toisen työpaikan
- Porin Ässien kokenut puolustaja siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- Sportin tehomies Simon Hjalmarsson: uusi seura
- HPK julkisti 10 uutta pelaajasopimusta – listalla useita huippunimiä
- Onko Leijonilla jo kasassa tehoketju MM-kisoihin? ”Hyviä pelaajia kaikki kolme”
- Pelicans hyvästeli kapteeninsa – ”Ammattimainen johtaja-hahmo”
- Ruotsin MM-joukkueeseen kolme uutta NHL-vahvistusta!
- Hurja hankinta! NHL-statuksen puolustaja palaa ensi kaudeksi Liigaan