Yhdysvallat on voittanut jääkiekon maailmanmestaruuden. Finaalissa Yhdysvallat kaatoi Sveitsin jatkoajalla 1-0. Kultaisesta maalista vastasi Tage Thompson.

Ensimmäinen erä oli vauhdikasta jääkiekkoa. Peli aaltoili päästä päähän, mutta kunnon maalipaikkoja ei kumpikaan joukkue pystynyt luomaan.

Toisessa erässä Yhdysvallat otti pelin hallinnan itselleen. Joukkue rummutti jatkuvasti Sveitsin päädyssä ja sai yhden rankkarinkin, mutta ei pystynyt ohittamaan Sveitsin tiivistä puolustusta ja hirmuvireistä Leonardo Genonia.

Kolmanteen erään Sveitsi sai taas koneitaan käyntiin. Lähimpänä maalia kävi kuitenkin Yhdysvallat, kun Clayton Kellerin laukaus pomppi jo maaliviivalla.

Jatkoajalla Sveitsi hallitsi kiekkoa, mutta ei saanut sillä juuri mitään aikaan. Jatkoaikaa oli pelattu kaksi minuuttia ja kaksi sekuntia, kun Buffalo Sabresin 197-senttinen Thompson laukoi kiekon ranteella viimein maaliin.

Ottelun hahmo oli kaikesta huolimatta Sveitsin maalivahti Genoni. 37-vuotiaalle konkarille kirjattiin ottelussa 39 torjuntaa.

Yhdysvaltojen edellisestä maailmanmestaruudesta oli vierähtänyt tovi aikaa. Maa juhli MM-kultaa viimeksi vuonna 1960. Poikkeuksellisesti maailmanmestaruus meni olympialaisten voittajalle.

TAGE. THOMPSON. GOLDEN. GOAL. 🚨🇺🇸

The USA wins #MensWorlds for the first time in 92 YEARS! 🏆