Oulun Kärpät tiedottaa solmineensa yksivuotisen sopimuksen hyökkääjä Roni Hirvosen kanssa.

23-vuotias Hirvonen on pelannut kaksi edellistä kautta Toronto Maple Leafsin organisaatiossa AHL:n puolella. Päättyneellä kaudella espoolainen summasi AHL:ssä 59 ottelussa tehot 10+11=21.

Liigassa Hirvonen on edustanut aiemmin Ässiä ja HIFK:ta. Puolustussuuntaan tunnollinen sentteri teki viimeisimmällä Liiga-kaudellaan HIFK:n paidassa 46 ottelussa tehot 9+17=26.

– Hienoa, että pääsimme Ronin kanssa sopimukseen! Hän on nuori, jo kykynsä näyttänyt pelaaja, jolla on vielä valtavasti potentiaalia kehittyä. Saamme hänen mukanaan pelitaitojen lisäksi myös ison määrän johtajuutta päivittäiseen tekemiseen, Kärppien urheilujohtaja Kimmo Kapanen kommentoi uutta hankintaa.

Oulun Kärpät

@OulunKarpatFi
Hyökkääjä Roni Hirvonen Kärppiin! ✍🏻🔥

Kärpät on kiinnittänyt tulevaksi kaudeksi riveihinsä hyökkääjä Roni Hirvosen. Sopimus on yhden vuoden mittainen.

👉🏻 Lue tiedote osoitteesta karpat.fi/uutiset

#Kärpät #Liiga