Puolustaja Tarmo Reunanen, 27, palaa Liigaan yhden kauden tauon jälkeen.

TPS tiedottaa solmineensa Reunasen kanssa kaksivuotisen sopimuksen, jonka jälkimmäinen kausi sisältää pelaajan ulkomaanoption.

TPS on Reunaselle entuudestaan tuttu seura. Hän on pelannut TPS:n junioreissa ja myöhemmin myös Liiga-joukkueessa.

– On todella merkityksellistä saada Tare takaisin Turkuun ja TPS:n vahvuuteen uransa parhaissa vuosissa. Hän tuo joukkueeseen paitsi vahvaa kiekollista osaamista ja ylivoimapelaamisen vahvuutta, myös arvokasta kokemusta Liigasta ja kansainvälisiltä kentiltä. Taren kilpailuhenkisyys, erinomainen työmoraali ja johtajuus näkyvät niin kaukalossa kuin pukukopissa, ja uskomme hänen olevan avainroolissa joukkueen puolustuksessa, TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemi sanoo seuran tiedotteessa.

– Tare on pelaaja, joka voi tehdä eron – hänellä on kyky rikkoa kaavaa oikealla hetkellä ja luoda peliä pienissä tiloissa. Hän on hyvä syöttäjä, erinomainen luistelija ja haluaa olla jatkuvasti pelin ytimessä. Nyt kun hän on saanut tuntumaa ulkomailta, hän tulee kovalla draivilla vahvistamaan TPS:ää. Hän solahtaa arkeen nopeasti, eikä häntä tarvitse opettaa kilpailemaan – hän tietää, että me tarvitsemme hänen vahvuuksiaan, päävalmentaja Toni Söderholm toteaa.

Reunanen pelasi viime kauden Tshekin pääsarjassa HC Energie Karlovy Varyn riveissä. Hän kirjautti 50 runkosarjaotteluun tehopisteet 5+27=32 sekä 11 pudotuspeliin tehot 0+4.

Valtaosan Liiga-urastaan Reunanen on pelannut Lukossa, jota hän edusti viimeksi kausilla 2022-24. Hänen yhden kauden piste-ennätyksensä Liigassa on toissa kaudelta, jolloin 55 otteluun syntyivät tehot 8+20=28.

Reunanen pelasi kausilla 2020-22 Pohjois-Amerikassa, jolloin tilille kertyi myös neljä NHL-ottelua New York Rangersissa tehoin 0+1. AHL:ssä hän tahkosi 69 ottelua tehoin 7+30=37.

HC TPS

@HCTPS
Tervetuloa takaisin mustavalkoiseen Tare 🤝

Tiedote: HC.TPS.FI 🖤🤍

#HCTPS #Turku #Liiga

LUE MYÖS