Tarmo Reunanen palaa Liigaan: ”Tuo joukkueeseen arvokasta kokemusta”

Puolustaja Tarmo Reunanen, 27, palaa Liigaan yhden kauden tauon jälkeen.
TPS tiedottaa solmineensa Reunasen kanssa kaksivuotisen sopimuksen, jonka jälkimmäinen kausi sisältää pelaajan ulkomaanoption.
TPS on Reunaselle entuudestaan tuttu seura. Hän on pelannut TPS:n junioreissa ja myöhemmin myös Liiga-joukkueessa.
– On todella merkityksellistä saada Tare takaisin Turkuun ja TPS:n vahvuuteen uransa parhaissa vuosissa. Hän tuo joukkueeseen paitsi vahvaa kiekollista osaamista ja ylivoimapelaamisen vahvuutta, myös arvokasta kokemusta Liigasta ja kansainvälisiltä kentiltä. Taren kilpailuhenkisyys, erinomainen työmoraali ja johtajuus näkyvät niin kaukalossa kuin pukukopissa, ja uskomme hänen olevan avainroolissa joukkueen puolustuksessa, TPS:n urheilujohtaja Mika Suoraniemi sanoo seuran tiedotteessa.
– Tare on pelaaja, joka voi tehdä eron – hänellä on kyky rikkoa kaavaa oikealla hetkellä ja luoda peliä pienissä tiloissa. Hän on hyvä syöttäjä, erinomainen luistelija ja haluaa olla jatkuvasti pelin ytimessä. Nyt kun hän on saanut tuntumaa ulkomailta, hän tulee kovalla draivilla vahvistamaan TPS:ää. Hän solahtaa arkeen nopeasti, eikä häntä tarvitse opettaa kilpailemaan – hän tietää, että me tarvitsemme hänen vahvuuksiaan, päävalmentaja Toni Söderholm toteaa.
Reunanen pelasi viime kauden Tshekin pääsarjassa HC Energie Karlovy Varyn riveissä. Hän kirjautti 50 runkosarjaotteluun tehopisteet 5+27=32 sekä 11 pudotuspeliin tehot 0+4.
Valtaosan Liiga-urastaan Reunanen on pelannut Lukossa, jota hän edusti viimeksi kausilla 2022-24. Hänen yhden kauden piste-ennätyksensä Liigassa on toissa kaudelta, jolloin 55 otteluun syntyivät tehot 8+20=28.
Reunanen pelasi kausilla 2020-22 Pohjois-Amerikassa, jolloin tilille kertyi myös neljä NHL-ottelua New York Rangersissa tehoin 0+1. AHL:ssä hän tahkosi 69 ottelua tehoin 7+30=37.
LUE MYÖS
KIERRÄTYSVAPAITA
ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- USA julkisti olympialaisten leiriryhmänsä – kaksi tähtinimeä ulkona
- Kultaleijona korvaa Marko Anttilan – Kärpät julkisti kapteenistonsa
- MM-kisojen otteluohjelma julki – finaali vasta toukokuun lopulla
- Rooli jäi pieneksi – maajoukkuepuolustajan Liiga-sopimus purettu!
- Kiekko-Espoo teki isot tappiot – tässä syyt
- SaiPa teki huiman tulosparannuksen: ”Olemme hyvin tyytyväisiä”
- Liiga-konkari: yllättävä seuravalinta
- MTV Urheilu: Pelicans-tähti Iikka Kangasniemi siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- IL: HIFK-supertähdeltä karu paljastus jatkosopimusneuvotteluista
- Tre Kronor -tähti puolustelee pelaamistaan KHL:ssä – haukkuu länsimediat: ”Painajaismaista”
- Oho! Leijonat-valmentaja sai huippupestin NHL:stä
- Jatkoaika: Sopimus purettu – Kiekko-Vantaan edustusjoukkue menetti merkittävän yhteistyökumppanin
- Lähde: Tässäkö Rikard Grönborgin seuraava osoite?
- Tässä Nuorten Leijonien joukkue viiden maan turnaukseen
- Kärpät murskavoittoon Ruotsissa – ulkomaalaisvahvistus mässäili hirmutehot
- MTV Urheilu: Pelicans-tähti Iikka Kangasniemi siirtyy toiseen Liiga-seuraan
- IL: HIFK-supertähdeltä karu paljastus jatkosopimusneuvotteluista
- Liiga-konkari: yllättävä seuravalinta
- Pikkuleijonien turnaukselle synkkä päätös
- Tre Kronor -tähti puolustelee pelaamistaan KHL:ssä – haukkuu länsimediat: ”Painajaismaista”