Pikkuleijonat taipui Hlinka Gretzky Cupin alkulohkon päätösottelussaan Sveitsille. Jatkoajalle edennyt kamppailu päättyi lopulta Sveitsin 4-3-voittoon.

Ottelun ensimmäiset maalit nähtiin toisessa erässä. Yanis Lutz vei Sveitsin johtoon, mutta Jiko Laitinen tasoitti numerot ylivoimalla vain pari minuuttia myöhemmin.

Varsinaisen peliajan viimeisellä kympillä iskettiin yhteensä neljä maalia. Oscar Hemming vei Suomen 2-1-johtoon. Tämän jälkeen Sveitsi osui kahdesti Lou Bachlerin ja Thierry Bergerin maaleilla ja meni johtoon vain pari minuuttia ennen ottelun päättymistä. Rasmus Rinne tasoitti ottelun kuitenkin viimeisellä minuutilla.

Jatkoaikaa ehdittiin pelaamaan kolmisen minuuttia, kunnes Sol Fueter ratkaisi kaksi pistettä Sveitsille. Suomelle jäi näin ollen yksi piste ottelusta mukaan.

Lohkon kaksi parasta etenee välieriin ja kaksi heikointa jatkaa sijoitusotteluissa. Kanadalla on nyt kuusi pistettä, Suomella neljä, Tshekillä kolme ja Sveitsillä kaksi. Kanada ja Tshekki kohtaavat toisensa vielä keskiviikkoiltana.

Jos Suomi ja Tshekki päätyvät tasapisteisiin, Suomi sijoittuu korkeammalle voitettuaan maiden keskinäisen kohtaamisen. Näin ollen Tshekki tarvitsee Kanadasta vähintään kahden pisteen arvoisen voiton noustakseen välieriin ja pudottaakseen Pikkuleijonat sijoitusotteluun. Jos Kanada voittaa ottelun, Suomi jatkaa turnausta välierävaiheessa.

Näet Suomen ja Sveitsin välisen ottelun maalikoosteen alta tai täältä.

Sports on HBO Max 🇫🇮

@sportsonmaxfi
Sveitsi iskee maalin jatkoajalla, ja vie näin ottelusta voiton luvuin 4-3. Videolta maalikooste. 🏒

#Pikkuleijonat #U18fi #Leijonat

LUE MYÖS