Tapparan ex-pelaaja sai tylysti kenkää: ”Nöyryyttävää”
Tapparassa kaudella 2020-21 pikavisiitin tehneen puolustajan Eric Norinin kohtalo puhuttaa Ruotsissa.
Ruotsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla pelaava AIK tiedotti tiistaina Instagramissa, ettei 33-vuotias Norin jatka seurassa. AIK:n oma kasvatti pelasi tukholmalaisseuran riveissä yli 350 ottelua.
– Nyt selvisi, ettei viime kauteen sopimuksensa päättänyt Eric Norin jatka ensi kaudella AIK:ssa. Seuran mahtava ja luotettava pelaaja pelasi yli 350 ottelua keltamustien palveluksessa, AIK kiitti julkaisussaan pitkäaikaista luottopuolustajaansa.
Hetkeä myöhemmin AIK:n Instagram-julkaisun alle ilmestyi kiusallinen kommentti.
– Kiva kuulla tästä täällä… Mutta kiitos kuitenkin ajasta, AIK:n tiedotteesta hämmentynyt Norin kirjoitti.
Norinin kommentti poistettiin nopeasti AIK:n toimesta, mutta ruotsalaislehti Expressen oli kerennyt saamaan siitä näytönkaappauksen.
Expressen tavoitti täysin yllätetyn AIK:n seuralegendan keskiviikkona.
– Olen yhtä shokissa kuin kaikki muutkin. Olen saanut paljon viestejä ja puheluita. Jotkut näkivät poistetun kommenttini. Tämä hoidettiin nöyryyttävällä tavalla heidän osaltaan. Tämä vain näyttää oudolta, Norin tilitti Expressenille.
Norin tai hänen agenttinsa eivät heidän mukaansa koskaan saaneet AIK:n urheilutoimenjohtajalta Lasse Johanssonilta selitystä lähtöpasseihin.
– Olisin halunnut jatkaa uraani siellä. Siellä minun ammattilaisurani myös alkoi. Oli selvää, että halusin pelata vielä yhden kauden AIK:ssa. Tavoitteeni oli nousta AIK:n kanssa SHL:ään, Norin vakuuttaa.
Norinin mukaan Johansson ei antanut viitteitä eri teille lähtemisestä.
– Agenttini mukaan hän ei koskaan kertonut asiasta. Mielestäni hän ei koskaan maininnut siitä. Hänen mukaansa olimme puhuneet asiasta kauan aikaa sitten, Norin sanoo.
– Jos minun ei haluttu jäävän seuraan, niin olisi kannattanut soittaa minulle. Olen ollut seurassa vuodesta 2009 lähtien. Sen sijaan, että sain tiedon Instagramista, niin minulle olisi kertoa asiasta puhelimitse tai viestillä, hän jatkaa.
Johansson ei suostunut kommentoimaan asiaa Expressenille.
– Ei kommentoitavaa, AIK-pomo vastasi tekstiviestitse.
Norin muistetaan Suomesta kaudelta 2020-21, jolloin hän pelasi Tapparassa kuusi ottelua ilman tehopisteitä. Puolustaja siirtyi Tapparasta AIK:n paitaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kärppien NHL-varaus siirtyy Mestikseen: tässä uusi seura
- Näin pelataan: Mestiksen ensi kauden sarjajärjestelmästä uutta tietoa
- IL: Kärpät kaappasi TPS:n Leijonat-hyökkääjän!
- Valtteri Filppula: paita kattoon – Jokerit-pomolta hurja väite!
- IL: HIFK jysäytti pelaajahankinnan – haaviin Olli Jokiselle tuttu mies!
- IS: Jokerit virittelee toista ryöstöä SaiPasta – oma kasvatti tekemässä paluun!
- Yllätyspotkut – Kärpät teki ison muutoksen penkin taakse!
- Leijonille painajaismaisia huolia: Roope Hintzille kävi karusti!
- Leijonat hävisi Tshekille EHT:lla – Antti Pennanen raivosi: ”Olen todella pettynyt”
- HBO: Leijonat-kapteeni Mikko Lehtonen ehdolla olympialaisiin – otti kantaa kisavalintoihin
- Urheilucast: Sportin tyhjennysmyynnit alkamassa – nämä Liiga-seurat Viljami Niemisen kintereillä
- Jokerit julkaisemassa jättiuutisen!
- Toimittajalta paljastus Liiga-seuran suunnitelmista – nämä pelaajat lähtökuopissa
- Ketjut julki – tällä miehistöllä Leijonat aloittaa EHT-turnauksen!
- Jesse Puljujärvelle nimekäs seurakaveri – yli tuhannen NHL-pelin veteraani palaa eläkkeeltä
- Näin näet Leijonien Tshekki-ottelun ilmaiseksi – tv-lähetykset, selostaja ja asiantuntijat
- MTV: Jokereilta hurja kaappaus – Leijonat-puolustaja haaviin!
- Doug Shedden tyrmää Sport-pomon puheet IL:lle: ”Ei aavistustakaan, mistä hän puhuu”
- Pelicansille karmea takaisku!
- IS: Järkyttävä rikos Liiga-ottelussa – uhrina 14-vuotias tyttö