HIFK:n pelaajamateriaalin taso on herättänyt runsaasti keskustelua uuden kauden alla. SuomiKiekon haastattelussa päävalmentaja Olli Jokiselta kysyttiin, mitä mieltä hän on puheista helsinkiläisten heikosta materiaalista.

– Mikä on heikko ja mikä on vahva ja mihin sitä vertaa? Minun mielestä meillä on riittävä materiaali, Jokinen pyöritteli.

– Koutsina minun tehtävä on kuitenkin kehittää pelaajia. Heillä on tietty lähtötaso kauteen lähtiessä. Toukokuussa aloitettiin, ja aika monen taso on jo noussut.

Julkisuudessa on puhuttu myös esiintynyt väitteitä, että HIFK:lla ei olisi varaa pelaajiin, koska seura joutuu käyttämään niin paljon rahaa Jokisen ja entisen päävalmentajan Ville Peltosen palkkoihin. Jokista väite huvitti.

– Luin, että ykkösmaalivahtia ei pystytty hankkimaan sen takia, koska minä tulin taloon. Silloin, kun tein sopimuksen, niin tieto oli, että Jakub Skarekilla oli sopimus. Silloin ei ollut vielä tietoa, että Skarek lähtee NHL:ään.

Skarekin lähdön jälkeen HIFK:n maalivahtitrion muodostavat Niko HovinenRastislav Elias ja Paavo Kohonen. Kautensa HIFK aloittaa 9. syyskuuta vierasottelulla Mikkelin Jukureita vastaan.

LUE MYÖS