Liigan hallitseva mestari KalPa vahvistaa takalinjojaan ruotsalaisella August Tornbergillä.

33-vuotias Tornberg siirtyy kuopiolaisseuraan SHL:stä Färjestad BK:sta. Tällä kaudella 194-senttinen ja 97-kiloinen puolustajajärkäle teki kuudessa ottelussa tehot 1+1.

Yhteensä Tornberg on pelannut urallaan Ruotsin SHL:ssä 136 ottelua tehopistein 5+27=32.

– Tornberg on isokokoinen, hyvin ulottuva ja luisteleva pelaaja. Rightin kätisyys tuo monipuolisuutta ja pelinopeutta. Hän on erittäin rutinoitunut pelaaja eurooppalaisesta huippujoukkueesta. Laadukkaista puolustajista on pelaajamarkkinoilla kova kysyntä, ja siksi arvostamme todella paljon hänen haluaan tulla juuri KalPaan. Se kertoo paljon siitä, millaisena hän näkee meidän toimintaympäristömme, KalPan urheilujohtaja Anssi Laine kertoo.

Tornberg tuo leveyttä loukkaantumisten runtelemaan KalPan joukkueeseen. KalPalla on tällä hetkellä sivussa neljä puolustajaa.

– Meillä on ollut jo pidempään hakusessa hänen tyylinen puolustaja. Tornberg on tottunut pelaamaan vastustajan kärkipelaajia vastaan ja puolustuksessa hän on todella luotettava. Sen lisäksi uskomme, että August tuo myös meidän pelityyliimme sopivaa kiekollista osaamista. Hyvä että pääsimme sopimukseen nyt, kun puolustuksessamme on vielä poissaoloja loukkaantumisten vuoksi, Laine sanoo.

Tornbergin sopimuksen kerrotaan kattavan loppukauden.

Kokoa ja näköä puolustukseen – tervetuloa KalPaan August Tornberg! 🤝

KalPa vahvistaa puolustuskalustoaan, kun 33-vuotias ruotsalaispuolustaja August Tornberg liittyy joukkueeseen loppukauden kattavalla pelaajasopimuksella.

📝: kalpa.fi/fi-fi/article/…

#KalPa #Liiga

LUE MYÖS: