Täksi kaudeksi Liigaan 15 vuoden ulkomaan reissunsa jälkeen palannut Teemu Hartikainen on ollut odetusti KalPan tehomies alkukaudella.

12 ottelussa tehot 9+5=14 takonut 35-vuotias konkarihyökkääjä on Liigan pistepörssissä viidennellä sijalla. Paluu kotikulmille on sujunut mieheltä ongelmitta.

– Hyvin olen päässyt sisään. Aika haipakkaa mennään ja kova vauhti on peleissä. Mukavaa on ollut, Hartikainen totesi perjantain HIFK-tappiopelin jälkeen.

Leijonissa MM- ja olympiakultaa voittanutta Hartikoista ei olla nähty pariin vuoteen maajoukkueessa. Vieläkö maajoukkue kiinnostaa?

– En ole maajoukkuetta miettinyt yhtään. Keskitytään nyt KalPaan, Hartikainen väittää, mutta pehmentää heti perään lausuntoaan.

– Katsotaan niitä asioita valmennuksen ja GM:n kanssa sitten jossain vaiheessa.

Kaikkiaan ”Härski” on pelannut leijonapaidassa kolmet MM-kisat sekä kahdet olympialaiset.

Haastettelija: Juuso Kokkonen

LUE MYÖS: