Jesse Puljujärvi on saanut uutta nostetta uralleen Sveitsin liigan Geneve-Servettessä.

Kesken kauden apuvalmentajan paikalta sveitsiläisseuran päävalmentajaksi ylennetty Ville Peltonen on innoissaan kovat tehot alkukaudella nakutelleen ”Puljun” otteista.

– Jesse on ollut oma itsensä täällä. Kaikkien pitämä kundi, Peltonen kertoo Helsingin Sanomille.

– Hän on käynyt paljon läpi ja kärsinyt vaivoista. Hän oli pitkään Pohjois-Amerikassa, eikä löytänyt selkeää omaa roolia. Täällä sellainen on löytynyt. Hän on parantanut pelissään vähän näkymättömämpiä asioita, ja on pelannut meillä muun muassa alivoimaa, Peltonen erittelee muutoksia Puljujärven työnkuvassa.

Varsinkin yksi asia on tehnyt Peltoseen erityisen vaikutuksen.

– Se, millä työmäärällä, intensiteetillä ja draivilla hän painaa, on tosi mieluinen yllätys. Nälkää riittää. Uskon, että pelaajana hän parantaa vielä paljon. Haluaa olla joka päivä parempi. Se on ollut hienoa nähdä. Välillä häntä joutuu jopa vähän rauhoittelemaan, Peltonen paljastaa.

Puljujärvi on pelannut sarjassa neljäntenä olevan Geneve-Servetten paidassa ennen tiistain kierrosta 16 ottelua tehoin 4+13=17.

LUE MYÖS: