TAMPERE. Leijonat aloittaa Tampereella pelattavan Suomen EHT-turnauksen torstai-iltana, kun se kohtaa Nokia Arenalla Sveitsin.

A-maajoukkuedebyyttinsä leijonapaidassa tekevä Ässien Rami Määttä on jo ehtinyt kokea kansainvälisten pelien vaatimustason Suomen harjoituksissa. Varsinkin yksi asia on tehnyt puolustajaan vaikutuksen.

– Mukavaa on ollut. Kova on tempo ja vaade. Olen kyllä nauttinut, 23-vuotias Liiga-sensaatio kommentoi Leijonat.comille torstain aamujäiden jälkeen.

Kutsu maajoukkueen matkaan jo kauden ensimmäisessä EHT-turnauksessa tuli puolustajalle pienenä yllätyksenä.

– Varmaan tuli vähän yllätyksenä, mutta toisaalta kuka siihen uskoo jos en minä itse, Määttä muistuttaa.

Ässiä koko aikuisikänsä edustanut Määttä kuvailee itseään isolle yleisölle luotettavana kahden suunnan puolustajana.

– Aika solidi puolustaja. Joka suuntaan pystyy operoimaan, mutta varmaan pikkuisen vahvempi puolustus- kuin hyökkäyspäässä, Määttä niputtaa.

Liigassa parin viime kauden aikana hyviä tehoja takonut puolustaja korostaa itseluottamuksen merkitystä kohonneiden hyökkäyspään tehojensa taustalla.

– Olen uskaltanut pelata enemmän kiekon kanssa. Varmaan myös se, että joukkue on tehnyt paljon maaleja auttaa.

Illan A-maajoukkuedebyyttiään Määttä odottaa innolla.

– Odotan kovaa tempoa. Aion tuoda joukkueeseen sitä omaa kovaa puolustuspelaamista ja sitä kautta auttaa joukkuetta, 181-senttinen puolustaja niputtaa.

Leijonat kohtaa Sveitsin kello 18.30 alkavassa ottelussa. Katso Suomen ketjut otteluun täältä.

Markus Nuutinen

LUE MYÖS: