Leijonat voittoon! Antti Pennasen miehistö kävi lähellä rumaa sulamista
Suomi otti Tampereen Euro Hockey Tourin toisessa ottelussaan 4-2 voiton Tshekistä. Ottelun kaksi ensimmäistä erää olivat Leijonien vahvaa hallintaa, mutta kolmannessa erässä Tshekki paransi otteitaan samalla, kun Leijonien taso notkahti. Näin ottelusta tuli lopulta todella tasainen, eikä Leijonien johdon täysi sulaminen jäänyt kauaksi.
Leijonat aloitti maalinteon heti ensimmäisen erän ensimmäisillä minuuteilla. Pelikellossa ei ollut kulunut aikaa kuin minuutti ja 28 sekuntia, kun Arttu Ruotsalainen pääsi laukomaan kiekon lähietäisyydeltä sisään.
Toisessa erässä Leevi Tukiainen iski maajoukkueuransa ensimmäisen maalin. JYPin maalipyssy karkasi läpiajoon ja nosti kiekon upeasti rystyllä aivan maalin kattoon.
Toisen erän lopussa Suomi lisäsi johtoaan juuri, kun ylivoima oli umpeutunut. Jesse Puljujärvi antoi namupassin Sakari Manniselle, joka ohjasi kiekon luistimellaan sisään aivan maalin edestä.
Kaksi ensimmäistä erää olivat selvää Suomen hallintaa, mutta kolmannen erän alussa Tshekki otti tahtipuikon itselleen. Lopulta joukkueen maalipyssy Dominik Kubalik pääsi laukomaan kavennuksen, kun kolmatta erää oli pelattu viisi minuuttia ja 50 sekuntia.
Radim Zohorna pääsi tuomaan Tshekin vielä maalin päähän, kun kolmatta erää oli enää puolitoista minuuttia jäljellä. Vahvan ottelun pelannut Emil Larmi ei nähnyt kiekkoa ollenkaan vahvan maskin takaa.
Lopulta Jere Innala pääsi sijoittamaan kiekon omalta alueelta vastustajan tyhjään maaliin ja varmisti voiton Suomelle.
Leijonien pelit jatkuvat sunnuntaina ottelulla Ruotsia vastaan. Matsi starttaa Nokia Arenassa kello 17.00.
LUE MYÖS:
- Kultaleijona Sakari Mannisesta ikävä tieto – edessä pitkä sairausloma
- Sveitsin mestari kiinnitti Leijonat-taiturin – kahden vuoden sopimus
- Jussi Ahokas debytoi AHL-päävalmentajana – näin kävi
- Euro Hockey Tour (EHT): Turnaus, ottelut, tulokset, sarjataulukko ja tv
- Leijonien joukkue ja valmennus – kausi 2026–27
- Leijonien ottelut ja tulokset – kausi 2026–27
- Artturi Lehkonen nöyryytti NHL-tähteä – Colorado kaatoi vielä suolaa haavoihin
- Sebastian Aho hurjassa iskussa NHL:ssä – Rasmus Ristolainen loukkaantui jälleen
- Aleksander Barkovista ikäviä uutisia – edessä pitkä poissaolo
- HIFK-lupaus palasi tehokkaana – puhui suoraan vaikeista hetkistään: ”Silloin ei ehkä vielä osannut käsitellä sitä”
- Jussi Ahokas debytoi AHL-päävalmentajana – näin kävi
- Oula Palve avasi siirtoaan – tästä syystä hän päätyi Sportin riveihin: ”Ajattelin, että menen sellaiseen paikkaan…”
- Artturi Lehkonen nöyryytti NHL-tähteä – Colorado kaatoi vielä suolaa haavoihin
- Aleksander Barkovista ikäviä uutisia – edessä pitkä poissaolo
- Sveitsin mestari kiinnitti Leijonat-taiturin – kahden vuoden sopimus
- Oho! Johtaako Aleksander Barkovin sairasloma toisen suomalaishyökkääjän kauppaamiseen?
- Nyt sattui NHL:ssä – Roope Hintz autettiin jäältä törkytaklauksen jälkeen
- HIFK-lupaus palasi tehokkaana – puhui suoraan vaikeista hetkistään: ”Silloin ei ehkä vielä osannut käsitellä sitä”
- Jokereille taas takkiin – ahdinko kasvaa sarjataulukon pohjalla
- Sebastian Aho hurjassa iskussa NHL:ssä – Rasmus Ristolainen loukkaantui jälleen