IL: Jukka Jaloselta vahva mielipide Liigan sarjamallista: ”En ymmärtänyt missään vaiheessa”
Liigan sarjajärjestelmä muuttuu kaudeksi 2027-28. Ensi kauden siirtymäkauden jälkeen Liigaa pelataan 14+10-mallisena, jossa A-sarjassa pelaa 14 joukkuetta ja B-sarjassa kymmenen joukkuetta. Suorat nousut ja putoamiset ovat sarjojen välillä mahdollisia.
Leijonien kaikkien aikojen päävalmentaja, nykyään Italian maajoukkuetta luotsaava Jukka Jalonen kertoi Iltalehdelle oman näkemyksensä Liigan sarjajärjestelmän muutoksista.
– Olen tilanteeseen nähden kohtuullisen tyytyväinen tuohon ratkaisuun, johon päädyttiin. Sehän ei ollut mikään helppo päätös. Siinä oli paljon liikkuvia osia, Jalonen kertoi Iltalehdelle.
Sarjamallimuutosta pohdittaessa pöydällä on ollut vaihtoehtona myös 12+10-sarjamalli, josta myös torstain yhtiökokouksessa puhuttiin. Jalosella on joukkuemäärään selkeä näkemys.
– Olen ollut koko ajan 14 joukkueen kannalla. En ymmärtänyt missään vaiheessa, miksi siellä pitäisi olla 10 tai 12 joukkuetta, hän lataa.
Jalonen perustelee, että suomalaiset kärkipään tähdet tuskin tulisivat Suomeen pelaamaan, vaikka joukkuemäärä olisi kymmenen tai 12.
– Sehän on fakta, että eivät suomalaiset huippupelaajat Sveitsistä tai Ruotsista tule Suomeen pelaamaan. He saavat siellä niin paljon enemmän rahaa verotussyistä kuin Suomessa, vaikka budjettia olisikin onnistuttu nostamaan pienemmällä joukkuemäärällä.
Jalonen kertoo olevansa samoilla linjoilla useiden valmentajien kanssa.
– Kukaan valmentajista, joiden kanssa olen puhunut, ei ollut sitä mieltä, että sarjassa pitäisi olla kymmenen tai 12 joukkuetta. Osa oli jopa 16:n kannalla. Pelaajien tason kannalta ei ole merkitystä, onko 12 vai 14 joukkuetta.
Jalonen näkee, että A-sarjasta tulee laadukas sarja. Isoin kysymys hänen mielestään on se, miten B-sarja lähtee toimimaan.
– Sen aika näyttää, miten se lähtee rullaamaan. Toivottavasti se olisi mahdollisimman lähellä ammattilaissarjaa, mutta ei se varmaan täysin toteudu, kun mukana on pieniäkin seuroja.
Suorat nousut ja putoamiset Jalonen näkee erittäin tärkeänä seikkana kilpailun kannalta. Kun A-sarjassa on 14 joukkuetta, näkee Jalonen, että B-sarjasta on realistista nousta oikeasti.
– Nousu varmasti motivoi B-liigaa. Siellä on nyt sitten muutama joukkue, jotka voivat oikeasti panostaa siihen. Jos siellä olisi ollut neljästä viiteen joukkuetta, jotka ovat olleet aiemmin A-liigassa, se ei olisi ollut mahdollista. B-liigassa budjetti kuta kuinkin puolittuu, eikä pelejä käy katsomassa sama määrä väkeä.
LUE MYÖS
VAIN MEILTÄ! SAAT 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA – VAIN 1 EUROLLA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IL: Jukka Jaloselta vahva mielipide Liigan sarjamallista: ”En ymmärtänyt missään vaiheessa”
- Jokereilta iso tiedote!
- MTV: Nousijaehdokkaalta selkeä näkemys Liigan päätöksistä: ”Ehdoton lisä”
- IL: Kalervo Kummola jyrähti Liigan uudistuksesta – ”Heitettiin bussin alle”
- Antti Tyrväinen löysi uuden Liiga-seuran!
- Raivo roihahti: Leijonien NHL-tähden baarivideosta nousi somekohu – ”Ja tälle miehelle maksetaan 4,75 miljoonaa dollaria vuodessa”
- Jokereilta hulvaton reaktio Liiga-paikkaan!
- Nyt se on virallista: Liiga mullistuu – Jokerit tekee paluun!
- Siirtohuhuissa pyörivä Leijonat-tähti vertaa Sveitsin sarjaa SHL:ään – yksi iso ero
- AL: Tapparalle raju takaisku – maajoukkuemies leikkauspöydälle
- Leijonat-puolustaja: jymysiirto vireillä!
- IS: Liigaan tyrkyllä uusi seura – ”Mahdollisuus olla tosi kova tekijä Suomen kiekkokartalla”
- Jokereilta hulvaton reaktio Liiga-paikkaan!
- Juuso Pärssisen kohtalo NHL:ssä ratkesi!
- Lähde: NHL:ään varattu hyökkääjälupaus lähtee Pelicansista – siirtyy tuttuun seuraan
- Nyt se on virallista: Liiga mullistuu – Jokerit tekee paluun!
- Ruotsalaispelaajalta karu avautuminen Olli Jokisesta: ”En voinut hyvin”
- KalPa: karmea takaisku!
- AL: Tapparalle raju takaisku – maajoukkuemies leikkauspöydälle
- Suomalaistähti henkilökohtaisten syiden takia sivuun NHL:ssä