HPK on tehnyt jatkosopimukset puolustaja Miska Kukkosen sekä hyökkääjä Olli Korhosen kanssa. Molempien pelaajien jatkosopimukset ovat kaksivuotisia, joten ne ovat voimassa kevääseen 2028 asti.

Kukkonen, 25, edustaa toista kauttaan HPK:ta. Hän on kirjauttanut tämän kauden 26 otteluun tehopisteet 6+4=10. Niin ikään toista kauttaan HPK:ssa pelaava Korhonen, 27, on iskenyt 26 otteluun pisteet 7+6=13.

– Sekä Miska että Olli ovat osoittautuneet äärimmäisen arvokkaiksi joukkueellemme kahden kauden aikana. Sen takia oli todella tärkeää, että he ovat osa joukkuettamme tulevat kaksi vuotta. He pelaavat hyvällä tasolla illasta toiseen ja samaan aikaan menevät eteenpäin pelaajina. Nämä pelaajat ovat keskeisessä roolissa Kerhon tulevassa menestymisessä, HPK:n toimitusjohtaja Kaj Källarsson kommentoi seuran tiedotteessa.

Kukkonen on edustanut aiemmalla Liiga-urallaan KooKoota, Lukkoa ja Tapparaa. Hän voitti Lukossa Suomen mestaruuden vuonna 2021. Korhonen on aiemmin pelannut KooKoossa ja SaiPassa.

LUE MYÖS