NHL:ssä 290 runkosarjaottelua pelannut puolustajakolossi Jani Hakanpää, 33, palaa Liigaan.

Kärpät vahvisti keskiviikkona kiinnittäneensä Hakanpään loppukauden kattavalla sopimuksella. Sopimus sisältää option siirtymisestä NHL:ään.

Hakanpää on edustanut NHL:ssä Anaheim Ducksia, Carolina Hurricanesia, Dallas Starsia ja viimeisimpänä Toronto Maple Leafsia.

Vuoden 2019 MM-kultajoukkueeseen kuulunut Hakanpää on harjoitellut Kärppien mukana jo pidemmän jakson.

– Kuten Petri (Karjalainen) sanoi aamulla kopissa, niin saatiin maailman pisin try out päätökseen. Ilmeisesti ollut sen verran hyvät näytöt, että saatiin sopimus aikaan, Hakanpää kommentoi seuran tiedotteessa.

Kärppien urheilujohtaja Kimmo Kapanen ottaa Hakanpään vastaan suurella innolla.

– Jani tuo meille valtavasti kokemusta ja johtajuutta. Hän on fyysinen, luotettava puolustaja, joka pystyy tukemaan nuorempia pelaajia. Joukkueen arkeen sopeutuminen on Janille varsin helppoa, sillä onhan hän harjoitellut mukanamme läpi kauden Tämä sopimus on iso asia koko seuralle sekä kannattajille, Kapanen iloitsee.

Hakanpää nähdään Kärppien kokoonpanossa arvion mukaan ensi viikon vieraskiertueella.

LUE MYÖS: