MILANO. Naisleijonat aloittaa urakkansa Milanon-Cortinan olympialaisissa tänään lauantaina ottelulla Yhdysvaltoja vastaan.

Ottelun alla saatiin hyviä uutisia. SuomiKiekko tietää kertoa, että kaikki Naisleijonien pelaajat ovat päässet pois karanteenista. Joukkuetta on viime päivät vaivannut norovirus, mutta nyt tauti näyttäisi olevan selätetty.

– Aamulla joukkueen lääkärin kanssa tilanteen päivitys oli. Siellä tilanne näyttää nyt hyvinkin stabiililta. On jo niin pitkä aika edellisestä oireisesta ja kaikki ovat nyt karanteenista pois, Suomen olympiajoukkueen ylilääkäri Maarit Valtonen sanoi SuomiKiekolle.

– Ollaan hyvinkin toiveikkaita, että oltaisiin saatu tähän nyt katkaistua tämä tautiryväs. Kaikki ovat terveiden kirjoissa niin sanotusti.

Valtonen ei vielä osannut sanoa, ovatko kaikki pelaajat kokoonpanossa USA-ottelussa.

– Se on valmennuksen ja joukkuelääkärin arvio tämä suorituskykyisyyden puoli, mutta lääketieteellisesti ovat tervehtyneet kaikki.

Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila

LUE MYÖS: