Leijonien joukkueenjohtaja ei ollut kuullutkaan Sveitsin norovirustapauksesta – ”Ei plan b:kään helppo ole”
MILANO. Leijonat pääsee alkavalla viikolla tositoimiin olympialaisissa.
Joukkue matkustaa tänään Milanoon, joskin ryhmän ainoa Euroopassa leipänsä tienaava, Mikko Lehtonen, on ollut kisakylässä jo tovin.
Lehtonen harjoitteli itsekseen lauantaina. Samassa yhteydessä Leijonat.com jututti joukkueenjohtaja Mika Kortelaista.
Jo ennen pelien alkua puheenaihe on selvä: miten vältetään norovirus, joka jylläsi Naisleijonien keskuudessa aiemmin tällä viikolla.
Majoittuuko koko Leijonien joukkue olympiakylässä, Mika Kortelainen?
– Sitä kohti mennään, Kortelainen sanoi.
Onko varasuunnitelmaa, plan b:tä?
– Totta kai on mietitty. On mietitty c:tä ja d:tä ja e:tä. Nyt mennään sen mukaan, että joukkue majoittuu olympiakylään. Kaikki – siis kaikki – mahdolliset toimenpiteet on siellä tehty: desinfioinnit, siivoukset, huonejärjestykset, kaikki.
– Plan b:tä on mietitty, mutta ei sekään ihan helppoa ole ottaa Milanosta 50:tä [hotelli-] huonetta tähän aikaan.
Sveitsin joukkue tiedotti norovirustapauksesta muutama päivä sitten. Onko tauti aiheuttanut huolta?
– En ole edes kuullut tuosta Sveitsin tapauksesta. Jos tuollaisista asioista rupeaa ottamaan stressiä… Se on selvää, että olympiakylässä on paljon ihmisiä joka puolelta, joten riski on olemassa, mutta niin se on kauppakeskuksissakin ja joka puolella.
– Me keskitytään jääkiekkoon. Kaikki tietävät, mitkä ovat ne toimenpiteet mitä pitää tehdä, ja niitä on terävöitetty. Huoli pois.
Mikä on ajatuksesi olympiaturnauksesta, kun kaikki parhaat ovat täällä?
– Olympialaiset ja parhaat pelaajat iskevät yhteen, sehän on jääkiekkofanin, katsojan, pelaajan ja staffin taivas.
Onko henkilökohtaisella tasolla jotain, mitä erityisesti odotat näkeväsi?
– Odotan, että kiekko putoaa jäähän. Sitä, että saadaan turnaus alkuun. Matka alkaa ja määränpää on jossain x-faktorilla. Sitä eniten tässä odottaa, että päästään pelaamaan.
Leijonien avausottelu on Slovakiaa vastaan keskiviikkona kello 17.40 Suomen aikaa.
Jaakko Perttilä
X: @JaakkoPerttila
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Antti Pennaselta iso päätös – Jesse Puljujärvelle kova kohtalo MM-kisoissa
- LIVESEURANTA: Suomi-USA – Leijonat kohtaa hallitsevan maailmanmestarin
- Antti Pennanen nosti esiin huiman tilaston Suomen pelistä: ”Kova suoritus”
- Katso ilmaiseksi: Leijonat kohtaa MM-kisoissa USA:n – tv-lähetykset ja selostaja
- Aatu Räty odottaa innolla yhden USA-pelaajan kohtaamista: ”Katotaan, kumpi on kovempi jätkä”
- Mikael Granlundin saapumisesta iso paljastus
- Maalivahti vaihtuu – tässä Leijonien kentälliset USA-otteluun!
- Leijonista iso uutinen – tämän miehen kisapassi leimattiin!
- UC: Teuvo Teräväinen olisi halunnut jatkaa MM-kisoissa – sitten tuli käsky
- MM-kisoissa jättiyllätys – sankarivahdille makoisa päänahka: ”Toivon, ettei autoani sytytetä tuleen”
- LIVESEURANTA: Leijonat kaatoi Unkarin ja jatkaa puhtaalla pelillä!
- Antti Pennaselta iso paljastus Mikael Granlundista
- UC: Teuvo Teräväinen olisi halunnut jatkaa MM-kisoissa – sitten tuli käsky
- MTV:n ohjeistus Elisan asiakkaille – näin saat jääkiekon MM-ottelut näkyviin
- Jymypaukku! MM-kisoissa jättimäinen yllätys
- Maalivahti vaihtuu – tässä Leijonien kentälliset USA-otteluun!
- Jussi Jokinen sanoi Viaplaylla suoraan kuka pitäisi istuttaa Teräväisen tilalle: ”Kuin nenä päähän”
- Leijonista iso uutinen – tämän miehen kisapassi leimattiin!
- Liigan hopeamitalisti KooKoo löi pöytään kaksi sopimusuutista – teki ison kiinnityksen
- Unkarin pelaaja teki erikoisen huomion Leijonista: ”Hassu juttu”