Kulisseista paljastus – IS: Patrik Laine teki Montrealin kanssa radikaalin ratkaisun
Montreal Canadiensin suomalaishyökkääjä Patrik Laine on ollut harjoituksissa normaalisti jo pitkään, mutta hän ei edelleenkään kuulu joukkueen kokoonpanoon. Päävalmentaja Martin St. Louis ei pidä häntä edes vaihtoehtona.
Torstaina St. Louis vahvisti, ettei Laine paikkaa loukkaantunutta Josh Andersonia. Ilta-Sanomat kertoo, että taustalla on valmennuksen epäluottamus Laineen kykyyn kantaa vastuuta tällä kaudella.
Seuran GM Kent Hughes on käynyt tilanteesta suoraan keskustelut Laineen ja hänen agenttinsa Andy Scottin kanssa. Siirtorajalla Laineelle oli jo myönnetty lupa etsiä uutta seuraa, mutta kiinnostuneita joukkueita ei löytynyt.
Ratkaisuksi on syntynyt niin kutsuttu ”hiljainen sopimus”: Laine pysyy loukkaantuneiden listalla, vaikka on käytännössä pelikunnossa. Näin vältetään tilanne, jossa hän olisi terveenä katsomossa, mikä voisi heikentää hänen markkina-arvoaan ennen kesän vapaita markkinoita.
Ilta-Sanomat kertoo, että Laine on suhtautunut tilanteeseen ammattimaisesti. Hän harjoittelee normaalisti, matkustaa joukkueen mukana ja ylläpitää hyvää henkeä, vaikka rooli on poikkeuksellinen.
– Montrealista korostetaan, että Laineen asenne on kunnossa. Hän ei ole alkanut murjottaa tai myrkyttää joukkuetta. Hän jopa vitsailee ja pitää hauskaa harjoituksissa, vaikka tilanne on outo, IS:n NHL-kirjeenvaihtaja Teemu Suvinen kertoo.
– Laineen ei myöskään kannata kiukutella, koska tieto sellaisesta leviäisi nopeasti muihin seuroihin.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tapparalle jättimenetys: Tehopuolustaja lähtee – uusi seura selvillä
- Kultaleijona etsii pelipaikkaa Liigasta – KSML: Puheet lopettamisesta voi unohtaa
- Täyskäännös vuorokaudessa! Juuso Välimäki suututti SHL-seuran – ”Olemme uskomattoman pettyneitä”
- NHL:n huippuseura haluaa Rasmus Ristolaisen – neuvottelut alkoivat
- Yllätysliike: Teemu Selänne osti jääkiekkoseuran!
- Jymykäänne Carolinasta – Leijonat-pelaajalle NHL-sopimus täysin yllättäen
- KHL:ään lähtevä MM-sankari: Jättimäinen tilipussi Venäjällä – porttikielto maajoukkueeseen
- Jesse Puljujärvestä tipahti kutkuttava tieto – useat NHL-seurat kintereillä!
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura
- Lukon tehomies lähtee – tässä uusi osoite
- Sisäpiiripaljastus: Aleksander Barkovin tekstiviestit julki – vahva reaktio Floridan megakauppaan
- Lukon tehomies lähtee – tässä uusi osoite
- Jesse Puljujärvestä tipahti kutkuttava tieto – useat NHL-seurat kintereillä!
- KHL:ään lähtevä MM-sankari: Jättimäinen tilipussi Venäjällä – porttikielto maajoukkueeseen
- Tappara menettää huippulupauksensa – siirto Pohjois-Amerikkaan julki
- Hiihtolegenda Mika Myllylän Wiljami-poika löysi uuden seuran – täällä ura jatkuu
- Leijonat-puolustaja Juuso Välimäki: uusi seura
- Jarmo Kekäläinen teki NHL:ssä jättikaupan – tähtipelaajasta maksettu hurja hinta sai fanit raivon partaalle
- Uusi käänne: Leijonat-tähdestä voi tulla kauppatavaraa NHL:ssä – yllättävä siirtoskenaario käynnissä
- Jymykäänne Carolinasta – Leijonat-pelaajalle NHL-sopimus täysin yllättäen