Mikkelin Jukurit tiedottaa käyttäneensä puolustaja Luka Tiihosen sopimuksessa olleen option. Näin ollen Tiihonen jatkaa Jukurien riveissä myös ensi kaudella.

Tiihosella, 22, on takanaan avauskausi Jukureissa. Hän kirjautti 44 pelaamaansa otteluun pisteet 2+6. Tiihonen pelasi kauden aikana myös muutamia Mestis-otteluita Ketterän, Pyryn sekä Hermeksen riveissä.

– Luka on parhaimmillaan kypsää peliä pelaava kiekollinen puolustaja. Kun Luka tuli Mikkeliin viime kesänä, tiesimme hänen potentiaalinsa ja sitä hän on myös näyttänyt. Luka on vielä nuori pelaaja, joten pelin ailahtelu kuuluu asiaan, mutta kehityskaari on ollut erittäin nousujohteinen ja näemme hänellä valoisan tulevaisuuden, kuvailee Jukurien urheilutoimenjohtaja Mikko Hakkarainen seuran tiedotteessa.

– Kiekollisia puolustajia tarvitaan ja ensi kaudella joukkueessa tulee olemaan hyvää kilpailua pelipaikoista, jatkaa Hakkarainen.

Ennen tätä kautta Tiihonen oli pelannut Lukossa yhden Liiga-ottelun kaudella 2023-24.

LUE MYÖS: