HIFK vahvistaa hyökkäystään, kun Ottoville Leppänen siirtyy helsinkiläisseuraan Kiekko-Espoosta kaksivuotisella sopimuksella.

28-vuotias hyökkääjä kertoo olevansa innoissaan liittyessään perinteikkääseen seuraan.

– Tosi hyvät fiilikset. HIFK on legendaarinen joukkue, jolla on aina mahdollisuus menestyä, ja sellaisessa haluaa aina olla mukana. Tilaisuuden tullen oli nopeasti selvää, että tänne haluan tulla, hän kommentoi seuran tiedotteessa.

Leppänen on entuudestaan tuttu HIFK:n päävalmentajalle Olli Jokiselle, jonka alaisuudessa hän pelasi kaudella 2023–24 Mikkelin Jukureissa.

Jokinen uskoo, että Leppäsessä on vielä paljon annettavaa.

– Meillä on isot odotukset siitä, että hän pystyy ottamaan seuraavan stepin hyökkäävämmässä roolissa. Pisteitä hän on tehnyt juniorijääkiekossa, joten potentiaalia löytyy myös siihen. Meidän tehtävämme on tarjota työkalut kehittymiseen, Jokinen sanoo.

Päättyneellä kaudella Leppänen pelasi 56 runkosarjaottelua tehoin 5+14. Kolmen Liiga-kauden aikana hän on tehnyt yhteensä 20 maalia ja kerännyt 30 syöttöpistettä.

Ennen paluutaan Suomeen Leppänen pelasi Yhdysvaltojen yliopistosarjassa sekä kävi lyhyesti kokeilemassa tasoaan ECHL:ssä.

HIFK tiedotti aiemmin tällä viikolla myös toisesta hyökkääjähankinnasta, kun Niko Huuhtanen liittyy joukkueeseen.

LUE MYÖS:

Joni Alatalo |