Porin Ässät tiedotti keskiviikkoiltana tuoressta jatkosopimuksesta, kun se uutisoi Johan Olofssonin jatkavan seurassa yksivuotisella diililä.

SHL:ssä pitkän uran tehnyt 32-vuotias laitahyökkääjä pelasi viime kaudella 58 ottelua tehoin 12+15=27. Ruotsalainen oli joukkueensa seitsemänneksi tehokkain pistemies.

– Johan Olofsson on erittäin luotettava ja monikäyttöinen pelaaja. Hän kantoi vastuuta sekä ali- että ylivoimapelissä ja teki myös ihan mukavat tehopisteet.

– On hienoa, että saimme hänet jatkamaan ja uskon että hän tulee olemaan todella tärkeä pelaaja myös ensi kaudella, Ässien urheilujohtaja Jarno Kultanen kommentoi.

Olofsson itse kertoo viihtyneensä Porissa erinomaisesti.

– Olemme perheen kanssa viihtyneet täällä todella hyvin. Ässillä on todella hyvä joukkue, jossa on erittäin hyviä ja mukavia persoonia. Lisäksi Ässien kannattajien luoma tunnelma peleissä on jotain erityistä.

– Ensi kaudesta tulee olemaan hieno ja iso kausi kaikille. On tärkeää olla alusta lähtien valmiita, kun sarjajärjestelmä muuttuu, Olofsson kommentoi tulevaa kautta.

LUE MYÖS: