Philadelphia Flyersia NHL:ssä kahden viime kauden ajan edustanut latvialaishyökkääjä Rodrigo Abols palaa Eurooppaan. Hän on tehnyt kolmen vuoden mittaisen sopimuksen Sveitsin suurseura SC Bernin kanssa.

– Rodrigo on vahva ja tehokas kahden suunnan sentteri, jolla on myös erinomaiset johtajuusominaisuudet, Bernin urheilujohtaja Martin Plüss kommentoi seuran tiedotteessa.

Abols, 30, pelasi viime kaudella Flyersissa 42 ottelua tehoin 3+7=10. Toissa kaudella hän pelasi NHL:ssä 22 ottelua tehoin 2+3 sekä AHL:ssä 47 ottelua Lehigh Valley Phantomsissa pistein 15+17=32.

Abols on tuttu näky Latvian maajoukkueesta. Hän on pelannut yhdeksät MM-kisat sekä yhdet olympialaiset. Abols voitti Latvian mukana MM-pronssia keväällä 2023.

Ennen NHL-kausiaan Abols pelasi useita vuosia Ruotsissa. Hän teki parhaalla SHL-kaudellaan 41 tehopistettä.

LUE MYÖS: