Jääkiekon MM

Valta vaihtuu! Jukka Jalonen korvaa Lauri Marjamäen – tässä on Leijonien uusi valmennus

Leijonien uusi valmennusryhmä on nimetty, tiedottaa Suomen Jääkiekkoliitto. Penkin taakse palaava Jukka Jalonen on nimennyt taustalleen tutun ryhmän. Hänen kanssaan ensi kaudella Suomen A-maajoukkuetta luotsaavat...

Luusereista sankareiksi! Sveitsin sensaatiojoukkue sai kotimaassaan upean vastaanoton: ”Äsken olimme vielä täysiä ääliöitä”

Sveitsin tuore hopeajoukkue on saanut kotimaassaan upean vastaanoton. IIHF kertoo, että joukkuetta oli lentokentällä vastassa yli 1000 innokasta kiekkofania. Sen myötä joukkue sai kitkerän MM-finaalin...

Pistepörssi

Pelaaja Maalit Syötöt Pisteet
yhdysvallat Patrick Kane 8 12 20
suomi Sebastian Aho 9 9 18
kanada Connor McDavid 5 12 17
ruotsi Rickard Rakell 6 8 14
suomi Teuvo Teräväinen 5 9 14
yhdysvallat Cam Atkinson 7 4 11
ruotsi Mika Zibanejad 6 5 11
suomi Mikko Rantanen 5 6 11
yhdysvallat Chris Kreider 4 6 10
ruotsi Mattias Janmark 4 6 10
venäjä Pavel Datsyuk 2 8 10
sveitsi Nino Niederreiter 4 5 9
sveitsi Enzo Corvi 4 5 9
suomi Markus Nutivaara 3 6 9
yhdysvallat Dylan Larkin 3 6 9
yhdysvallat Charlie McAvoy 3 6 9
ruotsi Mikael Backlund 2 7 9
suomi Mikael Granlund 2 7 9
yhdysvallat Johnny Gaudreau 1 8 9
yhdysvallat Alex DeBrincat 1 8 9
venäjä Kirill Kaprizov 6 2 8
kanada Ryan Nugent-Hopkins 5 3 8
suomi Veli-Matti Savinainen 4 4 8
venäjä Alexander Barabanov 4 4 8
kanada Colton Parayko 4 4 8
venäjä Artyom Anisimov 3 5 8
tshekki Dominik Kubalik 3 5 8
ruotsi Adrian Kempe 2 6 8
sveitsi Sven Andrighetto 2 6 8
venäjä Nikita Zaitsev 0 8 8
sveitsi Gregory Hofmann 4 3 7
venäjä Dmitrij Jaskin 4 3 7
venäjä Mikhail Grigorenko 4 3 7
yhdysvallat Derek Ryan 4 3 7
sveitsi Ramon Untersander 3 4 7
kanada Bo Horvat 3 4 7
kanada Pierre-Luc Dubois 3 4 7
ruotsi Oliver Ekman-Larsson 2 5 7
sveitsi Timo Meier 2 5 7
venäjä Evgeny Dadonov 2 5 7
kanada Mathew Barzal 0 7 7
tshekki David Pastrnak 4 2 6
latvia Rudolfs Balcers 4 2 6
kanada Tyson Jost 4 2 6
sveitsi Joel Vermin 3 3 6
venäjä Maxim Shalunov 3 3 6
tshekki Tomás Hyka 3 3 6
tshekki David Krejci 1 5 6
ruotsi John Klingberg 1 5 6
kanada Aaron Ekblad 1 5 6
sveitsi Mirco Mueller 1 5 6
ruotsi Hampus Lindholm 0 6 6
ruotsi Gustav Nyquist 4 1 5
latvia Andris Dzerins 3 2 5
sveitsi Gaëtan Haas 3 2 5
tshekki Martin Nečas 3 2 5
sveitsi Tristan Scherwey 2 3 5
latvia Roberts Bukarts 2 3 5
kanada Jordan Eberle 2 3 5
kanada Brayden Schenn 2 3 5
sveitsi Raphael Diaz 1 4 5
kanada Jean-Gabriel Pageau 1 4 5
latvia Rodrigo Abols 1 4 5
sveitsi Kevin Fiala 1 4 5
latvia Miks Indrasis 0 5 5
tshekki Michal Řepík 4 0 4
kanada Ryan O\'Reilly 4 0 4
yhdysvallat Anders Lee 4 0 4
venäjä Ilya Mikheyev 3 1 4
suomi Janne Pesonen 2 2 4
suomi Marko Anttila 2 2 4
sveitsi Simon Moser 2 2 4
venäjä Nikita Nesterov 2 2 4
suomi Eeli Tolvanen 2 2 4
venäjä Ilya Kablukov 1 3 4
kanada Joshua Bailey 1 3 4
yhdysvallat Nick Bonino 1 3 4
venäjä Nikita Gusev 1 3 4
kanada Joel Edmundson 1 3 4
yhdysvallat Nick Jensen 1 3 4
kanada Jaden Schwartz 0 4 4
tshekki Roman Horak 3 0 3
ruotsi Viktor Arvidsson 3 0 3
ruotsi Magnus Pääjärvi 3 0 3
suomi Kasperi Kapanen 3 0 3
ruotsi Filip Forsberg 2 1 3
latvia Ronalds Kenins 2 1 3
suomi Saku Mäenalanen 2 1 3
yhdysvallat Colin White 2 1 3
kanada Anthony Beauvillier 2 1 3
yhdysvallat Neal Pionk 2 1 3
ruotsi Mattias Ekholm 1 2 3
ruotsi Adam Larsson 1 2 3
yhdysvallat Alec Martinez 1 2 3
sveitsi Dean Kukan 1 2 3
venäjä Pavel Buchnevich 1 2 3
yhdysvallat Will Butcher 1 2 3
tshekki Michal Moravčík 1 2 3
tshekki Libor Sulak 1 2 3
yhdysvallat Tage Thompson 1 2 3
latvia Teodors Blugers 1 2 3
sveitsi Roman Josi 0 3 3
venäjä Dinar Khafizullin 0 3 3
suomi Miika Koivisto 0 3 3
tshekki Radek Faksa 0 3 3
venäjä Nikita Soshnikov 0 3 3
ruotsi Patric Hörnqvist 2 0 2
latvia Guntis Galvins 1 1 2
kanada Kyle Turris 1 1 2
ruotsi Dennis Everberg 1 1 2
ruotsi Jacob De La Rose 1 1 2
latvia Kristians Rubins 1 1 2
yhdysvallat Sonny Milano 1 1 2
ruotsi Lias Andersson 1 1 2
tshekki Filip Hronek 1 1 2
yhdysvallat Blake Coleman 1 1 2
latvia Rihards Bukarts 1 1 2
tshekki Filip Chytil 1 1 2
latvia Mikelis Redlihs 0 2 2
tshekki Roman Cervenka 0 2 2
latvia Kristaps Sotnieks 0 2 2
suomi Tommi Kivistö 0 2 2
suomi Juuso Riikola 0 2 2
suomi Sakari Manninen 0 2 2
tshekki Radko Gudas 0 2 2
tshekki Adam Polasek 0 2 2
sveitsi Michael Fora 0 2 2
tshekki David Sklenička 0 2 2
suomi Miro Heiskanen 0 2 2
yhdysvallat Quinn Hughes 0 2 2
venäjä Sergey Andronov 1 0 1
latvia Gints Meija 1 0 1
kanada Mark-Edouard Vlasic 1 0 1
tshekki Tomas Plekanec 0 1 1
venäjä Bogdan Kiselevich 0 1 1
ruotsi Anders Nilsson 0 1 1
ruotsi Mikael Wikstrand 0 1 1
kanada Ryan Murray 0 1 1
venäjä Egor Yakovlev 0 1 1
latvia Ralfs Freibergs 0 1 1
ruotsi Johan Larsson 0 1 1
yhdysvallat Conor Murphy 0 1 1
kanada Darnell Nurse 0 1 1
kanada Ryan Pulock 0 1 1
venäjä Vladislav Gavrikov 0 1 1
suomi Julius Honka 0 1 1
kanada Thomas Chabot 0 1 1
sveitsi Reto Berra 0 0 0
sveitsi Leonardo Genoni 0 0 0
suomi Harri Säteri 0 0 0
venäjä Vasily Koshechkin 0 0 0
suomi Pekka Jormakka 0 0 0
latvia Oskars Cibulskis 0 0 0
ruotsi Magnus Hellberg 0 0 0
kanada Curtis McElhinney 0 0 0
sveitsi Reto Schäppi 0 0 0
suomi Ville Pokka 0 0 0
tshekki Robert Kousal 0 0 0
sveitsi Chris Baltisberger 0 0 0
suomi Ville Husso 0 0 0
latvia Vitalijs Pavlovs 0 0 0
sveitsi Lukas Frick 0 0 0
yhdysvallat Keith Kinkaid 0 0 0
tshekki Pavel Francouz 0 0 0
latvia Kristers Gudlevskis 0 0 0
latvia Elvis Merzlikins 0 0 0
latvia Edgars Siksna 0 0 0
kanada Darcy Kuemper 0 0 0
venäjä Alexei Bereglazov 0 0 0
sveitsi Noah Rod 0 0 0
tshekki Michal Jordan 0 0 0
venäjä Igor Shestyorkin 0 0 0
latvia Nikita Jevpalovs 0 0 0
yhdysvallat Scott Darling 0 0 0
latvia Frenks Razgals 0 0 0
latvia Kristaps Zile 0 0 0
tshekki David Rittich 0 0 0
suomi Olli Palola 0 0 0

Ratkaisuottelut

FINAALI

PVMOtteluTulosErätulokset
20.05 21:15 Ruotsi - Sveitsi vl. 3-2 (1-1, 1-1, 0-0)

Pronssiottelu

PVMOtteluTulosErätulokset
20.05 16:45 USA - Kanada 4-1 (0-0, 1-1, 3-0)

Välierät

PVMOtteluTulosErätulokset
19.05 16:15 Ruotsi - USA 6-0 (1-0, 3-0, 2-0)
19.05 20:15 Kanada - Sveitsi 2-3 (0-1, 1-1, 1-1)

Puolivälierät

PVMOtteluTulosErätulokset
17.05 17:15 USA - Tshekki 3-2 (2-0, 0-2, 1-0)
17.05 17:15 Venäjä - Kanada ja. 4-5 (0-1, 2-1, 2-2)
17.05 21:15 Suomi - Sveitsi 2-3 (1-0, 0-3, 1-0)
17.05 21:15 Ruotsi - Latvia 3-2 (0-0, 1-1, 2-1)

Alkulohkot

Lohko B

Joukkue O 3P 2P 1P 0P M P
Suomi 7 5 0 1 1 38-11 16
USA 7 4 2 0 1 39-16 16
Kanada 7 4 1 1 1 32-12 15
Latvia 7 3 1 2 1 16-16 13
Tanska 7 3 1 0 3 13-17 11
Saksa 7 1 1 2 3 16-20 7
Norja 7 1 1 1 4 13-31 6
Etelä-Korea 7 0 0 0 7 4-48 0

LOHKO A

Joukkue O 3P 2P 1P 0P M P
Ruotsi 7 6 1 0 0 31-9 20
Venäjä 7 5 0 1 1 32-10 16
Tshekki 7 3 3 0 1 27-15 15
Sveitsi 7 3 1 1 2 25-19 12
Slovakia 7 3 0 2 2 19-20 11
Ranska 7 2 0 0 5 13-29 6
Itävalta 7 1 0 1 5 13-30 4
Valko-Venäjä 7 0 0 0 7 8-36 0

Lohkon B ottelut

PVMOtteluTulosErätulokset
04.05 17:15 USA - Kanada vl. 5-4 (1-2, 2-1, 1-1)
04.05 21:15 Saksa - Tanska vl. 2-3 (0-0, 1-2, 1-0)
05.05 13:15 Norja - Latvia ja. 2-3 (2-0, 0-1, 0-1)
05.05 17:15 Suomi - E-Korea 8-1 (2-0, 3-1, 3-0)
05.05 21:15 Tanska - USA 0-4 (0-1, 0-2, 0-1)
06.05 13:15 E-Korea - Kanada 0-10 (0-2, 0-6, 0-2)
06.05 17:15 Saksa - Norja vl. 4-5 (2-2, 1-1, 1-1)
06.05 21:15 Latvia - Suomi 1-8 (0-3, 0-2, 1-3)
07.05 17:15 USA - Saksa 3-0 (0-0, 2-0, 1-0)
07.05 21:15 Kanada - Tanska 7-1 (2-0, 3-0, 2-1)
08.05 17:15 E-Korea - Latvia 0-5 (0-2, 0-1, 0-2)
08.05 21:15 Suomi - Norja 7-0 (2-0, 4-0, 1-0)
09.05 17:15 Saksa - E-Korea 6-1 (1-0, 3-0, 2-1)
09.05 21:15 Suomi - Tanska 2-3 (0-0, 1-2, 1-1)
10.05 17:15 USA - Latvia ja. 3-2 (1-1, 1-1, 0-0)
10.05 21:15 Norja - Kanada 0-5 (0-3, 0-1, 0-1)
11.05 17:15 Tanska - Norja 3-0 (1-0, 2-0, 0-0)
11.05 21:15 USA - E-Korea 13-1 (4-1, 4-0, 5-0)
12.05 13:15 Latvia - Saksa 3-1 (0-0, 1-0, 2-1)
12.05 17:15 Tanska - E-Korea 3-1 (0-0, 2-1, 1-0)
12.05 21:15 Kanada - Suomi 1-5 (1-3, 0-0, 0-2)
13.05 17:15 Norja - USA 3-9 (0-3, 1-4, 2-2)
13.05 21:15 Saksa - Suomi ja. 3-2 (0-1, 2-0, 0-1)
14.05 17:15 E-Korea - Norja 0-3 (0-1, 0-0, 0-2)
14.05 21:15 Kanada - Latvia ja. 2-1 (1-0, 0-0, 0-1)
15.05 13:15 Suomi - USA 6-2 (2-0, 1-0, 3-2)
15.05 17:15 Kanada - Saksa 3-0 (1-0, 1-0, 1-0)
15.05 21:15 Latvia - Tanska 1-0 (1-0, 0-0, 0-0)

Lohkon A ottelut

PVMOtteluTulosErätulokset
04.05 17:15 Venäjä - Ranska 7-0 (3-0, 1-0, 3-0)
04.05 21:15 Ruotsi - V-Venäjä 5-0 (2-0, 2-0, 1-0)
05.05 13:15 Sveitsi - Itävalta ja. 3-2 (1-0, 1-1, 0-1)
05.05 17:15 Ranska - V-Venäjä 6-2 (2-1, 1-0, 3-1)
05.05 21:15 Tshekki - Slovakia ja. 3-2 (0-1, 1-1, 1-0)
06.05 13:15 Itävalta - Venäjä 0-7 (0-3, 0-3, 0-1)
06.05 17:15 Ruotsi - Tshekki 3-2 (2-0, 0-1, 1-1)
06.05 21:15 Slovakia - Sveitsi 0-2 (0-1, 0-1, 0-0)
07.05 17:15 V-Venäjä - Venäjä 0-6 (0-1, 0-3, 0-2)
07.05 21:15 Ruotsi - Ranska 4-0 (2-0, 1-0, 1-0)
08.05 17:15 Itävalta - Slovakia 2-4 (1-1, 0-2, 1-1)
08.05 21:15 Tshekki - Sveitsi vl. 5-4 (1-1, 3-3, 0-0)
09.05 17:15 Sveitsi - V-Venäjä 5-2 (2-2, 1-0, 2-0)
09.05 21:15 Ruotsi - Itävalta 7-0 (2-0, 3-0, 2-0)
10.05 17:15 Slovakia - Ranska 3-1 (1-0, 1-1, 1-0)
10.05 21:15 Tshekki - Venäjä ja. 4-3 (2-1, 1-2, 0-0)
11.05 17:15 Ranska - Itävalta 5-2 (2-1, 2-1, 1-0)
11.05 21:15 V-Venäjä - Tshekki 0-3 (0-3, 0-0, 0-0)
12.05 13:15 Slovakia - Ruotsi ja. 3-4 (1-2, 1-1, 1-0)
12.05 17:15 Itävalta - V-Venäjä 4-0 (1-0, 3-0, 0-0)
12.05 21:15 Venäjä - Sveitsi 4-3 (0-0, 3-1, 1-2)
13.05 17:15 Ranska - Tshekki 0-6 (0-3, 0-2, 0-1)
13.05 21:15 Sveitsi - Ruotsi 3-5 (0-2, 1-1, 2-2)
14.05 17:15 Venäjä - Slovakia 4-0 (2-0, 0-0, 2-0)
14.05 21:15 Tshekki - Itävalta 4-3 (2-1, 1-0, 1-2)
15.05 13:15 Sveitsi - Ranska 5-1 (2-0, 1-0, 2-1)
15.05 17:15 V-Venäjä - Slovakia 4-7 (0-2, 2-0, 2-5)
15.05 21:15 Venäjä - Ruotsi 1-3 (1-0, 0-2, 0-1)

Ratkaisupelit: 17.5. puolivälierät | 19.5. välierät | 20.5. finaali ja pronssipeli