IS: tehopuolustaja Vatanen jättää MM-matkan väliin – ”En halua riskeerata jatkosopimusta”

Sami Vatanen ei edusta Suomea Venäjällä. Anaheim Ducksin suomalaispuolustaja vahvisti torstaina asian Ilta-Sanomille. 24-vuotiaan Vatasen kausi NHL:ssä päättyi keskiviikon ja torstain välisenä yönä seitsemännessä ottelussa Nashville Predatorsia vastaan.
Vatasen sopimus on kauden jälkeen katkolla. Puolustajalle odotetaan rahakasta jatkopahvia.
– Edessä on tärkeä jatkosopimuksen tekeminen. En halua riskeerata sen syntymistä esimerkiksi loukkaantumisella, Vatanen perusteli puhelimitse IS:lle.
Vatasen edustama Anaheim oli ennen kautta läntisen konferenssin suurimpia enneakkosuosikkeja. Kiekollinen puolustaja teki runkosarjassa 71 otteluun tehot 9+29=38. Pudotuspeleissa seitsemään peliin syntyi yksi maali ja kolme syöttöä.
Leijonien puolustuksessa on perusvahvaa jykevyyttä, mutta kiekollisen roolin pelaajat rajoittuvat muutamaan mieheen. Vatasen hyökkäyspään osaaminen olisi ollut ylivoimalla kaivattu lisä.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- USA:n nuorten MM-leiriryhmä julki – mukana hirmuinen määrä ykköskierroksen varauksia
- Jukka Jaloselta vihjaus ensi kauden kuvioista
- Jukka Jalonen hehkuttaa Leijonien ensikertalaista: ”Kun tekee noin, siinä on oltava jotain spesiaalia”
- Tässä Leijonien joukkue Sveitsin EHT-turnaukseen – mukana kuusi ensikertalaista
- Eetu Laurikainen löysi uuden joukkueen!
- Lähde: Alkukauden pelaamatta ollut suomalaiskonkari löysi uuden seuran
- Ketjutoveri hehkutti erinomaista NHL-kautta pelaavaa Matias Maccellia: ”Kaikki tietävät tietenkin…”
- MTV: Raiskauksesta syytetty Topi Rönni jää ulos nuorten MM-kisoista – tässä perustelut
- TPS:ssä ja SaiPassa pelannut kanadalainen solmi testisopimuksen uuteen seuraan – ollut lähes vuoden pelaamatta
- Yli 600 Liiga-ottelun Suomen mestari jatkaa uraansa ulkomailla – uusi seura on löytynyt
- Henrik Haapala löysi uuden joukkueen
- Lauri Marjamäki MTV:lle: tästä syystä Nick Ritchie ei lyönyt kunnolla läpi NHL:ssä
- Näin Lauri Marjamäki kommentoi lauantai-illan katastrofia: ”Kaikki meni penkin alle”
- Tässä Leijonien joukkue Sveitsin EHT-turnaukseen – mukana kuusi ensikertalaista
- Eetu Laurikainen löysi uuden joukkueen!
- Oho! Kultaleijona sorvasi pitkän sopimuksen sveitsiläisseuran kanssa
- TPS:ssä ja SaiPassa pelannut kanadalainen solmi testisopimuksen uuteen seuraan – ollut lähes vuoden pelaamatta
- Yli 600 Liiga-ottelun Suomen mestari jatkaa uraansa ulkomailla – uusi seura on löytynyt
- NHL-toimittajalla karu näkemys Jarmo Kekäläisen asemasta: ”Odottamassa kuolemantuomiota”
- Hienoja uutisia! Suomalaishyökkääjä nostettiin farmista NHL:ään