Entinen NHL-vahti hehkuttaa Lainetta – ”Aina valmis laukomaan”
Kuva: Getty Images
Leijonissa hurjalla tavalla kisat aloittanut Patrik Laine kohtaa tänään ensi kesän varaustilaisuuden kilpakumppaninsa Auston Matthewsin Pietarin lohkon alkusarjan kolmannessa ottelussa Yhdysvaltoja vastaan. Tapparan 18-vuotias hyökkääjä on ollut ensimmäisessä kahdessa pelissä neljällä maalillaan ja kuudella tehopisteellään Suomen tehokkain pelaaja.
Matthews taas jäi ilman tehoja Kanadaa vastaan, mutta keräsi Valko-Venäjä ottelussa kaksi maalia ja yhden syöttöpisteen. Lainen huippuvire on herättänyt ihastusta jo rapakon takanakin. Entinen NHL-vahti Martin Biron kehuu erityisesti nuorukaisen sijoittumista.
– Rakastan sitä, kun hän on aina laukaisupaikassa. Hänellä oli Valko-Venäjää vastaan neljä laukausta maalia kohti ja ehkä kahdeksan tai yhdeksän yritystä koko ottelussa. Ohilaukauksia on tietenkin paljon, mutta Laine on aina valmis laukomaan, TSN:llä nykyisin asiantuntijana työskentelevä Biron hehkutti.
Matthews on ollut toistaiseksi ennakkoarvioissa lievästi Laineen edellä. Asiaan vaikuttaa myös ensimmäisen varaava Toronto Maple Leafs, jonka uskotaan kaipaavan enemmän keskushyökkääjää. TSN:n sisäpiiriläinen Darren Dreger kuitenkin näkee näissä kisoissa Laineen osalta mahdollisuuden ohitukseen.
– Toronto tarvitsee kipeästi huippuluokan sentteriä ja Matthewsin toivotaan nopeasti kehittyvän näihin mittoihin. Laine on kuitenkin vakuuttanut katsottaessa hallintaa alle 20-vuotiaiden MM-kisoissa, alle 18-vuotiaissa ja ehkä myös täällä. Jos onnistuu täällä, marginaalit voivat hyvinkin kaventua, Dreger analysoi.
Suomi ja Yhdysvallat iskevät tänään yhteen kello 20:15. Ottelu nähdään sekä MTV Sportilla että maksuttomalla MTV3:lla Antero Mertarannan selostuksella.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ville Niemiseltä kova MM-arvio – tästä kolmikosta löytyy tuleva maailmanmestari
- Pelicans vahvistuu Ruotsissa vahvaa jälkeä tehneellä kanadalaisella
- Jussi Jokiselta kova ennustus Leijonien MM-turnauksesta: ”Täysin realistinen mahdollisuus”
- SaiPa vahvistuu kahdella kanadalaisella: ”Todella nopeajalkainen”
- Jokereille kova vahvistus Ruotsista!
- Kova vahvistus! Itävallassa kovan maalimäärän takonut puolustaja siirtyy Liigaan
- IL: Karu paljastus Ilveksen kulttuurista: ”Puhtaasti ryyppyreissu”
- Kanadalle kaksi uutta hirmuvahvistusta MM-kisoihin!
- Aleksander Barkov palaa tositoimiin – näin tähtisentteri kommentoi tilannettaan
- Jokereilta uusi pelaajakaappaus: ”Erinomaiset hyökkäysvaistot”
- Nämä pelaajat putosivat Leijonien MM-leiriryhmästä
- Näkökulma: Tässä on Leijonien MM-joukkue – mukana yksi jättiyllätys
- Jokerit ja HIFK jäivät kakkoseksi – MM-kultaleijona palaa Liigaan!
- Urheilucast: Ilveksen tarjous jäi vajaaksi – pistetykki valitsi kilpailijan!
- Urheilucast: Ilves päihitti muut Liiga-seurat – huippukaappaus!
- Tässä Maxime Fortierin korvaaja? SaiPa kaappasi todellisen maalitykin
- MM-kultaleijona: paluu Liigaan lähes 10 vuoden tauon jälkeen!
- Lähde: Kanadalainen pistetykki siirtyy Liigaan – tässä uusi osoite!
- Leijonille huippu-uutisia – kaksi uutta NHL-vahvistusta MM-kisoihin!
- Mikko Rantanen: iso paljastus!