Leijonat riisui Kanadan aseista – lohkovoitolle sinetti
Kuva: Getty Images
Suomen lohkovoitto sai sinettinsä suvereenillä esityksellä. Kanada kaatui omaan kurittomuuteensa, eikä pikkusikakaan auttanut. Päätössummerin soidessa taululla näkyivät 4-0-numerot ja Vaahteranlehdet oli haravoitu omaan kekoonsa.
Voiton myötä Suomi saa puolivälierissä vastaansa Tanskan.
Koskinen kesti vaikean alun
Kanada vyöryi ensimmäiset neljä minuuttia kovalla sykkeellä Suomen alueelle. Leijonien oli vaikea päästä jopa punaviivan yli, mutta Mikko Koskinen piti torjunnoillaan pystyssä. Avauserän edetessä myös Suomi pääsi peliin mukaan ja vastasi myös erän parhaasta maalipaikasta. Aleksander Barkov vapautti Patrik Laineen läpiajoon, mutta laituri ei saanut ujutettua kiekkoa Cam Talbotin taakse.Ilotulitus alkoi – Talbotin hörpyt avittivat
Vaikean ensimmäisen 20 minuuttisen jälkeen Suomen maalihanat aukesivat toisen erän alussa. Antti Pihlström oli maskissa ja Tommi Kivistön laukaus viivalta pääsi yllättämään Talbotin. Syöttöpiste merkittiin Mikko Rantaselle. Rantanen riisti tilanteessa kiekon Kanadan vahdilta ja syötti viivalle, mistä Kivistö tälläsi. Tehopiste oli Rantasen uran ensimmäinen MM-tasolla (lue uutinen). Toisen erän ylitettyä puolivälin Leijonat sai kokea kauhun hetkiä, kun Corey Perryn polvitaklaus osui Laineeseen (lue uutinen). Kanadan kipparin tempaus tilanteen ulkopuolella jäi ottelun erotuomarilta huomaamatta, mutta onneksi snaipperin peli ei päättynyt tähän. Leijonat sai kasvatettua johtoaan neljä minuuttia ennen taukoa. Leo Komarovin lämäri läpiajosta osui Talbotiin, ja kiekko lirui maalivahdin jalkojen välistä maaliviivan yli. Kolmas maali syntyi vain muutama minuuttia myöhemmin. Talbot onnistui pysäyttämään Ahon yrityksen, mutta tämän jälkeen Mika Pyörälä pääsi tuikkamaan irtokiekosta pikkumustan tyhjään maaliin (lue uutinen).Päätöserässä peli pakettiin
Suomen vahva meno jatkui heti päätöserän alussa ja Talbot teki tolppien välissä yhden virheen lisää. Kanadalainen torjui Pyörälän laukauksen suoraan eteensä, minkä seurauksena Jarno Koskirannalla oli helppo työ lyödä kiekko reppuun. Enempää maaleja ei nähty. Leijonille lohkovoiton tuoneet kolme pistettä numeroin 4-0. Valitettavasti Koskiranta loukkasi kättään taklaustilanteessa kolmannen erän loppuvaiheilla. Tässä vaiheessa ei tiedetä, kuinka vakavasta loukkaantumisesta on kyse.LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Jokereihin yhdistetty tehomies teki valintansa – ”Hevonp*skaa”
- NHL-toimittaja lataa: tämän seuran pitäisi hankkia Patrik Laine!
- SaiPa yhteistyöhön kansainvälisen AI-yhtiön kanssa: ”Globaali ulottuvuus”
- Naisleijonat: uusi valmentaja
- KalPa shoppaili maalivahtimarkkinoilla – uusi mies sisään pätkäsopimuksella
- Ässät takoi jättivoitot – ”Tulos on erittäin kova”
- Ilves ja Ketterä: iso uutinen!
- Karri Kivi arvioi MTV:llä: tässä ovat Liigan siirtomarkkinoiden suurimmat häviäjät: ”Ilman muuta”
- Jokerien maalitykki löysi uuden seuran: ”Tavoitteena pelata uran paras kausi”
- JYPin ex-kapteeni: uusi joukkue
- Karri Kivi arvioi MTV:llä: tässä ovat Liigan siirtomarkkinoiden suurimmat häviäjät: ”Ilman muuta”
- Naisleijonat: uusi valmentaja
- Jokerien maalitykki löysi uuden seuran: ”Tavoitteena pelata uran paras kausi”
- KalPa shoppaili maalivahtimarkkinoilla – uusi mies sisään pätkäsopimuksella
- JYPin ex-kapteeni: uusi joukkue
- Leevi Selänne: uusi joukkue Suomesta!
- Ässät takoi jättivoitot – ”Tulos on erittäin kova”
- Ilves ja Ketterä: iso uutinen!
- SaiPa yhteistyöhön kansainvälisen AI-yhtiön kanssa: ”Globaali ulottuvuus”
- SK: Liigan tuore ulkomaalaisvahvistus loukkaantui heti – tämä on tilanne nyt