Granlund korostaa yhtenäisyyttä: ”Mennään joukkue edellä – se on Suomen vahvuus”
Mikael Granlund oli kahdella maalillaan kentän tehokkain pelaaja, kun Suomi kaatoi Tanskan MM-kisojen välierässä 5-1. Vaikka Leijonat vei pelin lopulta selvin numeroin, Granlundin mielestä Tanska aloitti ottelun vahvasti.
– Tanska tuli alkuun, niillä oli paikkoja siinä. Me emme ehkä ihan puolustaneet keskustaa niin hyvin, kuin miten ollaan normaalisti tehty. He saivat hyviä paikkoja ja ”Kossu” (Mikko Koskinen) piti meidät pystyssä, Granlund sanoi toimittajille.
Suomi on tehnyt kaikissa MM-kisapeleissään avausmaalin.
– Kyllä avausmaali yleensä aina helpottaa pelaamista. Ei tarvitse jahdata pelaamista, ei olla häviöllä. Totta kai koitetaan tehdä ensimmäinen maali. Se tietyllä tavalla vähän helpottaa peliä.
Ei vielä spekulointia välierästä
Granlund kertoi, että hän katsoo todennäköisesti Venäjä-Saksa-ottelun, jonka voittajan Suomi kohtaa välierässä. Granlund ei kuitenkaan lähtenyt spekuloimaan sen pidemmälle. – Katsotaan, mitä illalla tapahtuu. Turha tässä on vielä mitään miettiä – ollaan viisaampia iltapelin jälkeen. Kysyttäessä joukkuetovereiden keskinäisestä kilpailusta Granlund tuo mieluummin esiin joukkueen edun. – Mennään joukkue edellä. Se on aina mun mielestä Suomen vahvuus, että me ollaan yhdessä ja ollaan yhtenäinen joukkue. Joukkue on isompi kuin kukaan yksittäinen pelaaja. Sen takia nämä ovat hienoja turnauksia, ja on hienoa pelata Suomen maajoukkueessa. Leijonat.com/Otto Palojärvi, PietariLUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Missä ura jatkuu? Liigassa kovia maalimääriä takonut kanadalaispyssy vapaille markkinoille
- Liigan pudotuspeleissä jättiyllätys!
- HIFK-tähden telonut KalPan Hugo Gallet: pelikielto
- Leijonille huonoja uutisia – Floridan suomalaistähti loukkaantui
- Liigan pudotuspelit käyntiin: HIFK:lta ja Kiekko-Espoolta romahdus
- Kauhunhetkiä kaukalossa – SaiPassa loistanut Ville Petman paareilla sairaalaan
- TPS julkaisi tiedotteen – suora viesti faneille
- Kulisseista paljastus – IS: Patrik Laine teki Montrealin kanssa radikaalin ratkaisun
- Lähde: Maajoukkuemies vaihtaa seuraa – edessä siirto Liigaan?
- Ei hyvältä näytä – Liigan pudotuspelijoukkue sai shokkiuutisen
- Mikko ja Ville Petman: ensi kauden seura selvillä
- Kultaleijona jättää Biel-Biennen – nappaako Liiga-seura?
- TPS julkaisi tiedotteen – suora viesti faneille
- Kärpistä tutulla Leijonat-pakilla on vientiä: huippuseura perässä!
- Ei hyvältä näytä – Liigan pudotuspelijoukkue sai shokkiuutisen
- Maajoukkueesta lähtöpassit saanut sarjasikailija iski taas: pitkä pelikielto
- Tappara: iso sopimusuutinen!
- Kauhunhetkiä kaukalossa – SaiPassa loistanut Ville Petman paareilla sairaalaan
- Toimittaja: Kiekko-Espoon tehomies lähtee – suuntana NHL
- Tapparasta lähtenyt suomalainen: NHL kutsuu!