NHL-kykyjenetsijät: Olli Juolevi varaustilaisuuden paras puolustaja

Suomalaispelaajat ovat hyvissä asemissa tämän kesän NHL-varaustilaisuudessa. Patrik Laine ja Jesse Puljujärvi saatetaan varata kolmen ensimmäisen joukossa, ja heidän lisäksi myös puolustaja Olli Juolevi mahtunee kymmenen ensin varattavan joukkoon.
Laineen ja Auston Matthewsin välille on rakennettu kilpailuasetelmaa siitä, kummasta tulee kesän ykkösvaraus. Samantapaista keskustelua on käyty Juolevin ja kanadalaisen Jakob Chychrunin kanssa: kummasta tulee ensimmäisenä varattu puolustaja? NHL:n viralliset sivut kysyivät asiaa 11 NHL-kykyjenetsijältä, ja tulos oli selvä. Kahdeksan heistä oli sitä mieltä, että Juolevi olisi parempi valinta.
Potentiaalinen ykköspelaaja
Kykyjenetsijät saivat myös kommentoida nimettöminä molempia pelaajia. Juolevia pidettiin puolustajana, jolla on myös kyky olla tehokas hyökkäyspäässä.
– Näen hänessä potentiaalia ykköspelaajaksi tulemiseen ja ylivoimapelin johtamiseen NHL-tasolla. Hän pelasi huippupelaajien, kuten Patrik Laineen ja Jesse Puljujärven kanssa [nuorten maailmanmestaruuskisoissa], ja hän pystyy ajattelemaan ja kilpailemaan sillä tasolla. Hän tekee peliä tavalla, johon harva hänen ikäisensä pystyy, kehui Juolevia eräs kykyjenetsijä NHL.comille.
– Juolevi on kokonaisvaltainen pakkaus. Hänestä tulee se kaveri, joka pystyy puolustamaan, iskemään hurjasti pisteitä ja olemaan joukkueensa tehokkain puolustaja usean vuoden ajan, kommentoi toinen kykyjenetsijä.
Asiasta uutisoi ensimmäisenä Suomessa SuomiKiekko.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Ilves jäi Kärppien jyrän alle – näin kävi liigakierroksella
- Vaasan Sportille hurja vahvistus! Kanadan MM-kultapakki Liigaan
- Tapparasta tuttu maajoukkuepakki NHL-jäille?
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Mestis-kausi käynnistyy – nämä ottelut nähtävissä ilmaiseksi
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- IL: Rasmus Ristolainen avautui sitkeästä vammastaan – puhui myös Leijonista
- Urheilucast: TPS, HIFK ja Ilves taistelevat nuoresta Liiga-tähdestä – jättitarjous pöydällä!
- Jesse Puljujärven suomalaisketju: tehokas alku Sveitsissä
- Urheilucast: TPS, HIFK ja Ilves taistelevat nuoresta Liiga-tähdestä – jättitarjous pöydällä!
- Liiga-vahti sai testisopimuksen NHL:ään!
- Ässät pelaajakaupoilla – haaviin Nuorten Leijonien hopeamitalisti: ”Parhaat pelit ovat varmasti edessäpäin”
- JYP-tähti: pitkä sairausloma
- Kärpät jää taakse – Ville Pokan uusi seura selvisi!
- JYP jää taakse – CHL-mestari vaihtaa seuraa!
- SaiPasta lähtenyt Mikko Petman sai räväkän startin ulkomailla
- Leijonista tuttu puolustaja loukkaantui kauden avauksessa – edessä pitkä poissaolo
- HIFK:lle jättimäinen takaisku – viime kauden maalikuningas pitkään sivussa