Ville Husso ansaitsi toukokuussa uransa ensimmäisen NHL-sopimuksen St Louis Bluesin kanssa(lue uutinen tästä). Blues myös varasi HIFK:n 21-vuotiaan suomalaisvahdin kesällä 2014.

Husso oli jo vuosi sitten NHL-seuran tulokasleirillä., mutta paikkaa rapakon takaa ei vielä tuolloin irronnut. Nyt nuorukainen hakee inspiraatiota Robby Fabbrin ja Colton Paraykon kaltaisista lupauksista, joiden osakkeet Bluesissa nousivat vuodessa roimasti.

– Muistan viime vuodelta Paraykon ja Fabbrin. He ottivat vuodessa todella isoja askelia urallaan. Molemmat pelasivat Bluesin NHL-joukkueessa. Yritän tehdä saman, Husso kertoi itsevarmasti seuran verkkosivuilla.

Husso voitti kolmen kauden aikana HIFK:n liigajoukkueessa yhden SM-hopean. Kehityskohtiakin suomalaisvahdin pelissä vielä on.

– Voisin olla nopeampi ja voimaa kaivattaisiin lisää. Siinä suurimmat asiat.