Buffalo Sabres yrittää katkaista Patrik Laineen lennon, kun joukkue kohtaa Winnipeg Jetsin lauantaina. Päiväottelu alkaa Suomen aikaa jo klo 20.00.

Sabres-valmentaja Dan Bylsma tietää, mitä vastassa on. Vaikka suomalaistykki on loistanut alkukaudesta upeilla maaleillaan, varoittelee valmentaja Laineen muista vahvuuksista.

– Hänen vau-tekijät ovat enemmän kuin pelkkä laukaus. Olemme toki nähneet hänen tykkinsä ja kyvyn iskeä maaleja, Bylsma muotoili Times Heraldin mukaan.

Valmentaja halusi nostaa samaan hengenvetoon esille Laineen vahvuuksia, joilla ei täytetä otsikoita. Myös niiden kanssa Sabres saa olla tarkkana.

– Hän on tehnyt maaleja suoraan syötöstä. Hän on tehnyt maaleja suoraan liikkeestä laukoen. Mutta nyt hänen vau-tekijänsä ovat pelintekemisessä, luistelussa ja vapaiden paikkojen löytämisessä.

Laine on iskenyt vuoden 2017 kahteen ensimmäiseen peliin kovat tehot 2+3. Sabres tiedostaa, että lauantaina vastassa on suomalaisen lisäksi useampi kovan luokan Jets-hyökkääjä.

– Heidän kärkiketjut ovat olleet iskussa. Meidän pitää olla valmiina sitä varten, Bylsma kiteytti seuran sivuilla.