Kanadalaissivusto listasi NHL:n parhaimmat veljekset: Mikael ja Markus Granlund hehkuvat kärkijoukossa

Kanadalainen The Sportster –sivusto on listannut tämän hetken parhaat ja huonoimmat veljesparit, jotka pelaavat NHL:ssä.
Listalla kolmanneksi parhaimpana loistavat suomalaisveljekset Mikael Ja Markus Granlund. Isoveli Mikael pelaa jo viidettä kauttaan NHL:ssä. Meneillään oleva kausi on hänen parhaansa, sillä hänellä on jo nyt koossa 44 tehopistettä, jolla hän sivuaa yhden kauden piste-ennätystään.
Wildin hyökkääjä on ollut tällä kaudella yksi seuransa tärkeimmistä palasista. Plus/miinus-tilasto näyttää uskomattoman hienoa lukemaa +26.
Vancouver Canucksissa pelaava Markus Granlund puolestaan aloitti NHL-uransa kaudella 2013-14 Calgary Flamesin paidassa. Nyt hänellä on kasassaan 153 runkosarjan ottelua, joissa hän on tehnyt 51 pistettä. Isoveljensä tavoin Markus pelaa nyt elämänsä parasta NHL-kauttaan. Hän on takonut tällä kaudella 50 otteluun 20 tehopistettä, ollen isossa roolissa joukkueessaan.
Vain kaksi veljesryhmää edellä
Listalla toisella sijalla ovat Eric, Marc ja Jordan Staal. Tästä kanadalaiskolmikosta jokainen pelaa eri seurassa, mutta kaikki ovat seuransa varakapteeneja. Eric edustaa Minnesota Wildia, Marc New York Rangersia ja Jordan Carolina Hurricanesia.
Listalla ykkösenä ovat sen sijaan Vancouver Canucksin Henrik ja Daniel Sedin. Tämä ruotsalaiskaksikko on tehnyt uskomattoman hienon uran NHL:ssä, eikä ole ihme he löytyvät listan kärkisijalta.
20€ antaa 40€ + 100 ilmaiskierrosta
- Avaa pelitili Caxinolle, niin mahtavat edut ovat sinun.
- Talleta 20€, niin saat 40€ pelirahaa sekä 100 ilmaiskierrosta.
- Tarjous voimassa vain uusille asiakkaille rajoitetun ajan.
- Suomalaishyökkääjä sai NHL-sopimuksen
- Antti Törmäselle jälleen murheellisia uutisia: sai uuden syöpädiagnoosin
- Carolina Hurricanes tekee taas muutoksia – Jesse Puljujärvelle vaihteeksi hyviä uutisia
- Huima hankinta! Lehti: Liigan pistepörssin voittaneen Michael Jolyn uusi seura selvillä
- Lähde: Pelicans kaappaamassa maalitykin riveihinsä!
- MM-kisat jäävät väliin! KHL:ään siirtyneitä ex-liigatähtiä ei valita kisajoukkueeseen
- Lähde: Kärppien mestarihyökkääjä palaa Suomeen – tässä uusi joukkue!
- IS: Ässien ex-kapteeni vaihtaa toisen Liiga-seuran riveihin!
- Karu takaisku: Liiga-seuran ykköstähti sivussa ratkaisupelistä!
- Raju päätös: Useat NHL-tähdet jätetään pois Suomen MM-kisoista – painava syy taustalla
- Carolina Hurricanesilta tyly ilmoitus Jesse Puljujärvelle
- Lähde: Pelicansin kultakypärä vaihtaa maisemaa – uusi seura selvisi!
- Lähde: TPS:ssä kuohuu: valtataistelua kahden valmentajan välillä – pelaajat kiertävät seuran kaukaa
- Lehti: Suomalaispuolustaja lähtee NHL-seurasta – ensi kauden seura selvillä
- Lähde: Kärppien mestarihyökkääjä palaa Suomeen – tässä uusi joukkue!
- Lähde: HIFK hankkimassa nimekkään paluumuuttajan!
- Paljastus: Joonas Rask palaa Liigaan!
- The Athletic: Patrik Laine teki MM-kisoihin liittyvän paljastuksen
- Lähde: Pelicans kaappaamassa maalitykin riveihinsä!
- IL: Sami Lepistö neuvottelee Liiga-sopimuksesta – tässä MM-kultaleijonan tuleva seura?