Suomalainen jääkiekkolegenda Ilkka Sinisalo on menehtynyt. Sinisalo kuoli keskiviikkona 5. päivä huhtikuuta perhe vierellään.

58-vuotiaana menehtynyt legenda muistetaan urastaan Philadelphia Flyersin riveissä ja seura tiedotti entisen hyökkääjänsä poismenosta verkkosivuillaan. Seuran presidentti Paul Holmgren välitti Flyersin verkkosivuilla syvät osaanottonsa Sinisalon omaisille, vaimo Caritalle, pojille Niklakselle ja Tomasille koko muulle perheelle.

– He ovat ajatuksissamme ja rukouksissamme, Holmgren sanoi.

Ilkka Sinisalo muistetaan hyvänä pelaajana, mutta ennen kaikkea hienona persoonana ja hyvänä ystävänä.

– Ilkka oli hyvä pelaaja, loistava joukkuetoveri, mutta ennen kaikkea mahtava persoona ja hyvä ystävä meille kaikille. Me kaikki pidimme työskentelystä hänen kanssaan ja tulemme kaipaamaan häntä, Flyersin GM Ron Hextall sanoi.

Sinisalo edusti Philadelphiaa yhdeksän kauden ajan vuosina 1981-1990 ja toimi seuran kykyjenetsijänä vuodesta 2004. Lisäksi mies edusti urallaan myös Minnesota North Starsia ja Los Angeles Kingsin. Otteluita NHL:ssä kertyi 582 ja tehopisteitä 204+222=426.

Suomen maajoukkueessa Sinisalo pelasi 23 ottelua.