Iltalehden tietojen mukaan KHL-seuran Kunlun Red Star uudistaa joukkuettaan rajulla kädellä. Peräti kahdeksan suomalaispelaajaa saa etsiä itselleen tämän myötä uuden seuran.

Kiinalaisseuran ykkösvahtina jatkaa Tomi Karhunen, jonka lisäksi puolustaja Joonas Järvinen on solmimassa seuran kanssa jatkosopimuksen. Muiden kahdeksan pelaajan ei uskota jatkavan seurassa. Asiasta kertoi Iltalehdelle Kunlunin tiedottaja Oleg Vinokurov.

Näiden tietojen pohjalta hyökkääjät Jonas Enlund, Miika Lahti, Tomi Sallinen, Max Wärn, Eetu Pöysti sekä puolustajat Tuukka Mäntylä, Janne Jalasvaara ja Tommi Taimi saavat etsiä itselleen uuden työnantajan.

Iltalehti tavoitti myös osan suomalaispelaajien agenteista, jotka vahvistivat uutisen.

Muutoksen takana on seuran uusi päävalmentaja Mike Keenan, joka on tiettävästi uudistamassa joukkuetta pohjoisamerikkalaisilla pelaajilla.

Pääset Iltalehden alkuperäisuutiseen tästä.